• 16 Ekim 2021

Yeni Dünya Mesleği: Youtuber

22 Kas 2020

Günümüz dünyasında Youtube son derece etkin bir mecra olarak insanların karşısına çıkmaktadır. İnternetin insan hayatına dahil olması ile birlikte dijital çağa atlayan dünya daha sonraki dönemlerde birçok sosyal medya mecrası ile tanışmıştır. En başlarda bu sosyal medya mecraları arasında görülen Youtube ün geçtikçe kendisi için oldukça ayrı bir yer edinmiş ve diğer sosyal medya mecralarından ayrılarak insan hayatında son derece etkili ayrı bir mecra olarak hayatını sürdürmektedir. Aynı şirkette çalışan ve bu şirketten ayrılan iki arkadaşın kurduğu ve ilk videoyu yükleyen insanlar daha sonra Youtube mecrasını oldukça büyük bir şirket olan Google’a satmışlardır. Bunu izleyen dönemde internet ağlarının oldukça genişlemesi ve gelişmesi sonucunda Youtube de aynı oranda bu durumdan etkilenerek kendisini geliştirmiştir. Bu geliştirme süreci sürekli olarak sitenin güncellenmesi olarak bilinir.

Youtube’nin asıl dönüm noktası olarak görülen zaman ise birkaç önceki cümlede bahsedildiği üzere Youtube’nin Google tarafından satın alınması olmuştur. Google zaten son derece gelişmiş bir dijital ortam şirketi olması sebebiyle kendi gelişkenliğini Youtube’ye de yansıtarak Youtube’yi her an gelişime açık bir alan olarak insanlara sunmuştur. İnternetin ise günümüzde neredeyse her eve girmesi ve teknolojik atılımlar ile birlikte mobil cihazlara kendini entegre etmesi sonucunda daha fazla kullanıcıya ulaşarak gelişim göstermeye devam etmektedir. Youtube temelinde insanların videolar yükledikleri ve bu videolar üzerinden birbirleri ile iletişim kurarak, birbirlerinden haberdar oldukları bir mecra olarak ortaya çıkmış olsa da günümüz şartlarında ayrı bir alan olarak ele alınır ve yeni meslekler ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu meslekler yeni dünya meslekleri olarak bilinmektedir. Youtuber yani Youtube videolu içerik üreticisi olarak bilinen bu meslekte videolar çekilerek Youtube mecrasına yüklenir.

Yeni dünya mesleği: Youtuber

Youtuber Mesleğinin Amacı

Youtuberlik mesleğinde asıl amaç insanları normal hayatlarından uzaklaştırarak eğlendirmektir. İlk ortaya çıktığı dönemlerde bu durum sadece video yüklemek ve insanların bu videoları izlemesini sağlamak iken, günümüzde bu durum son derece önemli bir hale gelmiş ve oldukça büyük bir gelir kapısı olmuştur. Öyle ki büyük şirketler dahi şirketlerini bu mecraya dahil ederek bu şekilde hem ekonomik yeni bir kapı ve ücretsiz reklam olanağı sağlamaktadır. Bahsedilen içerik üreticileri genellikle belli bir konu üzerine videolar çekmektedir. Bu videoların çekiminden sonra belli başlı bazı işlemlerden geçerek ham videolar düzenlenir ve insanların rahatça izleyebileceği ve izlerken sıkılmayacağı bir seviyeye getirilerek Youtube mecrasına yüklenir. Burada insanlarla direk videolar üzerinden iletişim kurularak insanların bu videolar izlemesi normal hayatlarının haricinde bu mecrada da bir varlığın söz konusu olduğunu anlatmaktır. Temel amacı önceleri sadece video yüklemek olan bu meslek günümüzde insanları eğlendirmek için de işler yapmaktadır. Öyle ki günümüzde Youtube’nin yükselişi ile ortaya çıkan bu meslek son derece prestijli bir meslek haline gelmiştir. Birçok insan bu mesleği yapmak için çabalamaktadır.

Günümüz insanlarının hayalleri arasında olan bu meslek aslında göründüğü kadar kolay bir meslek değildir. Bu meslek aktif bir sosyal yaşantı gerektirir. Çünkü çekilen videolar oturulan yerden çekilen videolar değildir. Günümüzde ağırlık olarak aktif bir şekilde gezi ya da video blog adı verilen videolar son derece ilgi çekmektedir. Önceleri oyun videoları ile ilk olarak izleyici karşısına çıkar Youtuberlik günümüzde daha fazla gelişerek kendine çağ atlatmış ve sadece oyun içeriği üretmek haricinde birçok içeriğinde bu mecrada yer alabileceğini ve ilgi çekebileceğini göstermiştir. Öyle ki üzerinden yıllar geçmiş olsa da hala insanlar Youtuber olmak için çaba sarf etmektedir.

Siz de Youtuber olmak isterseniz uzaktan eğitimimiz hakkında bilgi alabilirsiniz >>>
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mobil Cihazlara Haber Yazmak