• 26 Eylül 2021

Yazım Grubu Üyeleri ve Görevleri

27 Ara 2015

Senaryo Yazarı (Scriptwriter) : Özgün veya başka bir eserden uyarlama, her türlü sinema filmi, televizyon dizisi veya filmi, reklam filmi, müzik klibi, tanıtım filmi, belgesel film ve benzerleri gibi görsel ve işitsel hareketli görüntülü eserlerin, kendileri de başlı başına eser olan film öyküsü, karakter tasarımı, sinopsis, tretman ve senaryosunun her birini veya bunlardan en az birini tasarlayan veya yazan, yaratıcı emeği ile senaryoya katkı sağlayan telif sahibi kişilerdir. Ayrıca, görsel ve işitsel hareketli görüntülü eser olmamakla birlikte, çizgi roman, foto roman, seri karikatür vb. gibi, belli bir hikaye tasarımı ile yaratılan ve görsel nitelikleri olan eserlerin yazarları da senaryo yazarı olarak anılır. Senaryo yazarının eseri, eserin ilk tespiti yapılıp görsel işitsel eser halini almış olmasa bile eser niteliğini kaybetmez.

Yazım Ekibi1

Diyalog Yazarı (Dioloque Writer) : Film öyküsü, karakter tasarımı, sinopsisi ve tretmanı tamamlanmış bir görsel işitsel hareketli görüntülü eserin, sahnelemelere göre sahne içi dinamiklerini belirleyerek konuşma ve ses örgüsü tasarımını yapan ve diyalogları yazan telif sahibi kişilerdir. Diyalog yazarının eseri, eserin ilk tespiti yapılıp görsel işitsel eser halini almış olmasa bile eser niteliğini kaybetmez.

 Senaryo Doktoru (Script Doctor) : Senaryo ve Diyalog yazarları tarafından yazımı tamamlanmış bir eserde –ilk tespit aşaması öncesinde- yapım şartlarına uygunluk, yapımcı şirket politikası, hedeflenen seyirci kitlesi, belirlenen kast profili, mekan ve iklim koşulları vb. nedenlerle yapılması zorunlu değişiklikleri senaryo ve diyalog yazarlarının onayı ve refakati ile yapan veya yapılmasını öneren, dramatik yazarlık ehliyetine haiz, yapımcı tarafından istihdam edilen telif sahibi olmayan kişilerdir.

 Yazım Ekibi2

Metin Yazarı (Text Writer): Dramatik niteliği olmayan televizyon programlarında, belgesel filmlerde sunucunun, belgesel film anlatıcısının veya dış sesin (voice over) metinlerini yazan telif sahibi kişilerdir. Kimi televizyon programlarında kullanılan video görsellerinin; konuklu programlarda konuklarla sohbetin ve onlara sorulacak soruların; yarışma programlarında yarışmacılara sorulacak soruların; reklam ve tanıtım filmlerinde dış sesin metinlerinin de yazarlığını yapması üzere ekipte görev alır. Kimi yapımlarda soru yazarı olarak da anılmaktadır.

Kaynak: RATEM Mesleki Yeterlilik Sertifika Merkezi , Televizyon Yayıncılığı ve Yapımcılığı Meslek Haritalama Raporu, Hazırlayanlar: Prof Dr. Peyami ÇELİKCAN ve Yrd. Doç. Dr. Nalan BÜKER, Ağustos 2013, İstanbul