• 26 Eylül 2021

Vietcong Cinayeti Fotoğrafının Hikayesi

14 Oca 2016

AP foto muhabiri Eddie Adams bir zamanlar, “Fotoğraflar hala dünyadaki en güçlü silahlardır.” diye yazmıştı. Adams için muhteşem bir alıntı çünkü onun 1968 yılında bir polis memurunun, elleri arkadan bağlı olan bir mahkumun kafasına kısa mesafeden yaptığı atış, ona sadece 1969 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda Amerikalıların Vietnam Savaşı ile tutumlarının değişmesine de yol açtı.

Fotoğrafın bütün politik etkisine rağmen durum, göründüğü gibi değildi. Adams’ın fotoğrafı, sadece bir “İntikam Ekibinin” kaptanının vurulmasını ortaya koymuyor, aynı gün içinde onlarca silahsız sivilin idamını gösteriyordu. Ne olursa olsun, bu fotoğraf savaşın vahşetinin bir simgesi haline geldi. Ve aynı zamanda tetiği çeken memurun -General Nguyen Ngoc Loan- kötü bir üne sahip olmasına neden oldu.

Vietnam Eddie Adams

Fotooğraf Loan’ın hayatının geri kalanı için tam bir baş belası olur. Savaşın ardından, nereye gitse dışlandı. Avustralya VA hastanesi onu tedavi etmeyi reddettikten sonra, başarısız da olsa, onu sınır dışı etmek isteyen bir kampanyayla karşı karşıya kalacağı Birleşik Devletler’e transfer oldu. Sonunda Virginia’ya yerleşti ve bir lokanta açtı ancak geçmişi onun peşini bir türlü bırakmadı ve lokantayı kapatmak zorunda kaldı. Vandallar onun duvarına “Biz senin kim olduğunuzu biliyoruz!” yazılarını yazdı ve işlerini engellediler.

Fotoğrafı çeken Eddie Adams; Loan’ın başına gelenlerden dolayı çok mutsuz olduğunu ve “General Vietkong’u öldürdü, ben de kameramla generali öldürdüm.” diyerek tarihe nasıl bir not düştüğünü ifade etti.