• 19 Ekim 2021

Video Jurnalizm (VJ)

16 Eki 2015

U-matic gibi ağır kaset ve kameranın olduğu, çekilen görüntülerin bilgisayarla işlenip merkeze göndermenin de neredeyse imkansız olduğu zamanlarda video jurnalizm diye bir kavramdan bahsedilemezdi elbette. Kameraların küçülüp hafiflemesi ve bilgisayar, internet teknolojileri sayesinde bu kavram da medya sektöründe sıkça kullanılır oldu.

Video jurnalizm için “sırt çantalı gazetecilik (backpack journalism)”, “yalnız gazetecilik” gibi isimlendirmeler de yapılabilir. Haberi çekersiniz, soruları sorarsınız, yazarsınız, kurgusunu da yaparsınız merkeze gönderirsiniz. Haberin her aşamasında bulunursunuz. Kameraman muhabir her ikisi de siz olursunuz. Çok zahmetli bir çalışma yaparsınız. Ulusal ölçekteki televizyonlarda bu tür bir çalışma yok. Ama yerel kanallar ve ajanslarda video jurnalizm denen bu tür bir çalışma şekli çoğalmış durumda. Bu biraz da tasarruf amacıyla yapılır oldu. Ama amaç ne olursa olsun haberi hem çekip hem de yazmanın daha sonra da kurgulayıp merkeze veya yayına göndermenin güzel tarafı, haberin her aşamasında olmak, bunun tamamen sizin haberiniz olması, kendi potansiyelinizi ön plana çıkarması gösterilebilir.

Kameraların küçülmesiyle de her ortama girebilen kameralar sayesinde içerde olup biteni gün yüzüne çıkararak habercilik açısından da yeni gelişmelere sebep olmuştur. Küçük kameralar ağabeyleri büyük kameralar kadar kaliteli görüntü vermeseler de buna şimdilik kimsenin önem verdiği yok.

Video gazeteciliği için sahip olmanız gerekenler küçük ama profesyonel bir kamera (Panasonic P2 veya Sony XDCAM EX gibi), dizüstü bilgisayar ve kurgu yazılımı (Edius gibi), harici bir mikrofon ile kamerayı taşıyabilecek güçte ama hafif bir tripod olacaktır. Kamera, bilgisayar ve kurgu yazılımı arasında da bir uyumun olması gerektiğini de unutmayın.

VJ’nin bir eksikliği de haberde röportaj ve stand-up denen anons çekimlerinin olmaması. Çünkü çeken kişi hem çekip hem kamera önünde soru sorup röportaj yapamayacağı veya anons çekemeyeceği için haberin bu yönü eksik kalacaktır.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>