• 26 Ekim 2021

‘Türkiye Sinemanın Gücünü Kullanmalı’

2 Eyl 2015

“Pulp Fiction” ve “Rezervuar Köpekleri” gibi filmlerin görüntü yönetmeni Andrzej Sekula, “Adı: Yunus” filminin şiddet sahnelerinin çekimi için Türkiye’ye geldi.

Senaryosunu Hulusi Çelik, yönetmenliğini Okan Özbay’ın üstlendiği film, TRT’nin 50. ve Türk sinemasının 100. yıldönümü dolayısıyla, “TRT TV Filmleri Projesi” kapsamında hayata geçirildi. Filme danışman görüntü yönetmeni olarak davet edilen Sekula, çekimlerin Amerika, İngiltere ve Çin’de yaptıklarından farklı olmadığını dile getirdi. Sekula, insanların giderek ‘görüntülere bağımlı’ hale geldiğini, günümüzde internet, sinema ve televizyonun vazgeçilmez ‘aracılar’  olduğunu söyledi.

Yönetmen2

Tüm bunların çok büyük propaganda mekanizmasına dönüşebildiğini hatırlatan yönetmen ‘Türk sinemasının dünya sinemasına yapacağı katkının, iyi yönetmenlere sahip olduğunun duyurulması lazım’ diye konuştu. İletişim kanallarının doğru kullanılmasının ülkeler için büyük bir yatırım olduğuna dikkat çeken Andrzej Sekula, Türkiye’de de yeni bir yönetmen algısı yaratılmaya çalışıldığını bunun da çok önemli olduğunu dile getirdi.