• 19 Ekim 2021

Türkiye Sinema Tarihinde En Çok İzlenen 10 Film

2 Ara 2020

Sinema, birçok insan için son derece önemli bir alandır. Sinema sektörü ilk olarak 1895 yılında ortaya çıkmış bir sektördür. Tabi ki ilk ortaya çıktığı dönemlerde sinemadan bir sektör olarak bahsetmek imkansızdır. Fakat sektör haline gelmesi ise çok fazla uzun sürmemiştir. O dönemlerde henüz yeni bir oluşum olan sinema, insanlar tarafından çok bilinmese de sinemayı gören bilen ya da duyan insanlar tarafından oldukça ilgi çekmiştir. Günümüze yaklaştıkça bir sektör haline gelen sinema teknolojik gelişmelerle birlikte kendini daha fazla geliştirerek bu alanın son derece önemli ve etkili bir alan olduğunu insanlara kanıtlamıştır. Bu sayede ise insanların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Öyle ki bir dönemler sinema olayı insanlar için son derece önemliydi. İnsanlar sinemaya gitmek ve orada filmler izlemek için can atar biletlerini günler öncesinden ayırtırdı. Günümüze yaklaştıkça ise sinema sektörü oldukça çeşitlenmiş ve eskiden sadece sessiz filmlerden ibaretken, günümüzde ise her türlü filmi içinde barındıran bir sektör haline gelmiştir.

Türkiye sinema tarihinde en çok izlenen 10 filmi sizin için derledik.
Düğün Dernek Filminden bir kare

Bununla birlikte eskiden insanların sinemaya duyduğu ilgi her ne kadar daha fazla olsa da bir dönem sinema önemini yitirmiş ve internetin ilk ortaya çıktığı dönemlerde ülkemizde genellikle korsan film olayları yaşanmıştır. 2010’lu yıllardan itibaren ise sinema tekrar eski ihtişamlı hayatına geri dönmeye başlamıştır. O günden bu yana geçen 10 yıllık süreçte sinema artık daha etkili ve daha önemli bir yer tutmaktadır. Tıpkı eski günlerdeki haline dönen sinemanın bu yükselişinin sebebi ise insanların daha bilinçli bir şekilde sinema sektörüne yaklaşıyor olması olarak gösterilir. Bununla birlikte günümüze gelindiğinde sinema son derece önemli olması ile ortaya birçok film çıkmıştır. Bunun sonucunda ise insanlar bu filmlerin bazı sıralamalara tabi tutmaktadır. Genellikle bu sıralamalar, IMDb adı verilen bir site üzerinden yapılır. Bu site filme kaç insan gittiği üzerinden ve o sitede bahsedilen filme verilen puanlar üzerinden dünya çapında ve her ülkeye göre sıralama yapar. Bu sıralama inşalar tarafından gerçekleştirilir ve neredeyse bütün dünya tarafından da kabul edilir. İnsanlar bu sitede bahsedilen dilme 1 ile 10 arasında bir puan vererek daha sonra site ise bütün puanların ortalamasına göre puanı en yüksekten en aza kadar olan sıralamayı yapar. Bu sıralama ise bizzat insanların verdiği puanlar üzerinden yapıldığı için neredeyse herkes tarafından kabul edilmektedir.

GORA

Bununla birlikte IMDb adı verilen bu site Türkiye için de bir sıralama yapmıştır. Türkiye sinema tarihinde en çok izlenen 10 film bu sitede insanların verdikleri puanların ortalaması alınarak hesaplanmış ve sıralanmıştır. Bu filmler;

  1. Recep İvedik 4 (2014)
  2. Düğün Dernek (2013)
  3. Fetih 1453 (2012)
  4. Recep İvedik 2 (2009)
  5. Recep İvedik (2008)
  6. Kurtlar Vadisi Irak (2006)
  7. G.O.R.A. (2004)
  8. Eyvah Eyvah 2 (2011)
  9. CM101MMX1 Fundamentals (2013)
  10. Babam ve Oğlum (2005)

Şeklindedir. Bu filmler, izleyici sayılarına göre Türkiye’de en fazla izlenen 10 film olarak sayılmaktadır. Bununla birlikte, gösterim süreleri ise farklıdır. Bu 10 film arasında en uzun süre gösterimde kalan film, “Babam ve Oğlum” filmidir ve 84 hafta yayında kalarak neredeyse 2 yıla yakın insanlar tarafından izlenmiştir. Buna rağmen Türkiye’de o dönemlerde dram filmleri çok fazla tercih edilmediği için ilk 10 film arasında son sıraya yerleşmiştir. Bu 10 film arasında “Kurtlar Vadisi Pusu” filmi ise bir aksiyon filmidir. Bu iki film haricindeki bütün filmler ise komedi filmidir.