• 26 Ekim 2021

Topluluk Çekimlerinde Aks Çizgisi

26 Ara 2015

Topluluğa karşı konuşan kişiler için de bir aks çizgisi olmalıdır ve çekimlerimizi bu aks çizgisinin sadece bir yönünde gerçekleştirmeliyiz. Konuşmacıyı ekranın solundan sağına doğru bakıyor olarak çekiyorsak dinleyicileri de ekranın sağından soluna doğru bakıyormuş gibi çekmemiz gerekir ki konuşan kişi ve onu dinleyenlerin karşılıklı olarak oturdukları görünebilsin.

Aşağıdaki örnekte; 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir programından çekilen görüntüler örnek olarak verilmiştir. Yanlış olarak gösterilen kareler aks çizgisinin ters yönünde çekilmiştir. Algıda bütünlüğü bozmaktadır. Sanki başbakanın arkasındaymış gibi bir izlenim oluşmaktadır. Diğer kareler ise doğru açıdadırlar. Burada çekim açılarını çoğaltmak mümkündür. Bu kareler örnek olarak verilmiştir.

aks1 Yine burada da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın grup konuşmasından örnekler verilmiştir. Yanlış ibaresi olan kareler algıda bütünlüğü bozmaktadırlar.

aks2

Konunun Videosu


Haber Kameramanlığı-Küçük“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için lütfen tıklayın…