• 19 Ekim 2021

Sosyal Medyanın SEO’ya Etkisi

22 Ağu 2015

Sosyal medyanın “SEO” çalışmalarındaki önemi kesinlikle tartışılamaz. Eğer web sitenize doğal SEO çalışmalarının uygulanıldığından bahsediliyorsa sosyal medyadan söz etmemek söz konusu bile olamaz. Sosyal medyanın SEO’daki yeri oldukça önemlidir. Çünkü sosyal medya web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasında önemli bir etki payına sahiptir. İnsanların beğenisini kazanmayı başaran siteler sosyal medya üzerinde tartışılır, konuşulur ve o siteye ait içerikler direkt olarak paylaşılır. Sizlerde sitelerinize ait içeriklerin sosyal ağ platformlarında paylaşılmasını istiyorsanız bugüne dek popülerlik kazanmayı başarabilmiş her sosyal ağ platformunda zaman kaybetmeden yerinizi almalısınız.

Bilindiği üzere arama motorlarının ortaya koyduğu sonuçları dolaylı veya direkt olarak etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Backlink sayısı ve edinilen backlinklerin kalitesiiçerik kalitesiURL kalitesiyayın güncelliğianahtar kelimelerin içerik odaklı olması ve etkin başlık seçimi arama motorlarının ortaya koyduğu sonuçları etkileyen en önemli faktörler arasındadır.

Son zamanlarda arama motorlarının sonuçlarına etki eden faktörler arasında sosyal medyanın da önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal ağ sitelerinden gelen yorumlar, içeriklerinizin sosyal ağlarda paylaşılması ve içeriklerin beğenme oranları arama motorlarındaki sonucu kesinlikle etkilemektedir. Fakat tam anlamıyla tanıtım yazıları ve diğer backlinkler gibi direkt bir etkiye sahip olmadığı için internet sitenizi tanıtan bağlantılı makaleler yayınlandıktan sonra sosyal SEO uygulamaları üzerinde durulmalıdır.

Sosyal medya sitelerinizin hızlı bir şekilde index almasını sağlar. Hızlı index alan sitelerin arama motorlarında üst basamaklara tırmanma şansı her zaman daha yüksektir. Sosyal medyanın SEO’ya olumlu etkilerinden bir tanesi de organik ziyaretçi kaynağı olmasıdır. Sosyal medya sayesinde web sitenize yeni ziyaretçiler kazanırsınız ve bu konu Alexa sıralamanıza önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Ayrıca sosyal ağ platformları tanıtım yazılarına benzer olarak backlink kaynağı olmaktadır. Tanıtım yazıları internet sitenizi bir takım bloglarda ya da internet sitelerinde tanıtırken sosyal ağ hesaplarınız da sizleri çeşitli sosyal medya gruplarında tanıtmış olacaktır.

Sosyal medya hesapları web siteniz için değerli bir backlink kaynağı oluşturuyor olsa da amacınız kesinlikle backlink elde etmek değil sitenizin daha hızlı index almasını sağlamak olmalıdır. Sosyal medya hesapları sitenizin index hızını artırmak ve insanlara tanıtmak için kullanıldığında daha olumlu etkiler göstermektedir. Sosyal medya sitelerinin değerleri yüksek olsa da içerisinde milyonlarca hatta milyarlarca link barındırdığı için oradan aldığınız linkin etkisi düşük olacaktır.

Sosyal medya aracılığıyla sitenize gelen ziyaretçileri en azından 3 – 5 dakika sitenizde tutmaya çalışın. Bu konuyu ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek birbirinden farklı içerikler oluşturarak başarabilirsiniz. Günümüzde hızla gelişme yaşayan internet platformlarında kaliteli içerikler oluşturmak düşünüldüğü kadar zor değil. Sosyal medya aracılığıyla insanları sitenizde tutmayı başarırsanız bunun sizler açısından birçok katkısı olacaktır. Öncelikle insanlar sitenizi ziyaret edip üstelik biraz da sitenizde vakit geçirdiği için Alexa değeriniz artacaktır. Alexa kavramını arkada bırakacak olursak bu durum Google açısından da büyük önem taşımaktadır. Google sitenize gelen ziyaretçilerin birkaç dakika durduğunu gördüğünde onların içeriklerinizden faydalandığını düşünür ve bu sayede Google’nin gözünde insanlara faydalı bir yayın kaynağı haline gelirsiniz.

Yukarıda anlattıklarımızı özetleyecek olursak sosyal medya doğal SEO çalışmaları söz konusu olduğunda büyük bir öneme sahip. Web sitemiz için sosyal medya çalışmalarına yeteri kadar yer verdiğimizde organik ziyaretçi kaynağı, Alexa değerinin yükselmesi ve Google vb. arama motorlarının olumlu bakış açısına sahip olabiliyoruz. (“SEO“) çalışmalarında sosyal medyanın bu denli önemli olduğunu düşünürsek büyük hedef kitlesine sahip sitelerinizi bir kenara bırakın yazmaya başladığınız küçük bloglarda bile sosyal medya SEO etkisini kullanmalısınız.

Kaynak: http://www.reliyon.com/sosyal-medya-ve-seo