• 26 Eylül 2021

Sosyal Medyanın Hayatımıza Etkisi!

15 Ağu 2015

Dijital çağın en çok tercih edilen mecrası sosyal ağlar, her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Facebook veTwitter’ın ülkemizdeki kullanıcılarının sayısı yaklaşık 40 milyonlarda. İnsanlar arasındaki en hızlı iletişim yöntemi olan sosyal ağlar, en büyük yasakların bile engellenemediği bir güce dönüşüyor.

Ülke olarak bu oluşumun merkezinde miyiz acaba? Bilişim çağı denen bu dönemde sosyal medyanın gücünü anlamamız ve bu sanal alemde biz de yerimizi almalıyız diye düşünüyorum. Sosyal medyayı en aktif kullanan ilk 10 ülke arasında yerimizi almış durumdayız.

Yakın zamandaki Arap Baharı’nı hatırlayalım. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde domino etkisi yapan yönetim karşıtı eylemler sosyal medyanın gücü açısından önemli olaylar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ise “İnternetime Dokunma” eylemi buna bir örnektir.İki örnekte de birbirini tanımayan ve lidersiz bir şekilde binlerce insan sanal alemde örgütlenerek meydanlarda toplanabilmişti.

Sosyal medya geleneksel medyayı da oldukça etkiledi. Artık gazetelerin internet sayfaları tirajlarından çok daha fazla tıklanma alıyorlar. Haberlerin dakika dakikasına yayınlandığını da düşünürsek, artık gazete almak çoğumuza saçma geliyor. Dün okuduğum haberi bugün niye gazetede okuyayım sorusu akıllara geliyor.

Sosyal medyanın büyük bir güç olmasının bir diğer sebebi de; yasaklı olan tüm video, resim ve yazı gibi materyallerin engellenemeyişinden yasak olan şey, her zaman ilgi çektiğinden ve bu yasaklara sosyal ağlarda kolayca ulaşılabildiğinden; bu durum kullanıcıların dikkatini çekmekte. Geleneksel medyada yer almayan içki ve sigara gibi maddelerin tüm reklamları ve kampanyaları, televizyonda ya da radyoda her an duyamadığımız farklı sesleri ayağımıza kadar getiren dijital medya, tüm bu avantajları ile durdurulamayan bir yola çoktan girmiş gözüküyor.

Birkaç güncel bilgi vermek istersek;

* İnsanların %50′sinden fazlası son dakika haberlerini resmi haber kaynakları yerine sosyal medya üzerinden öğreniyor.

* Sosyal medya radyoyu geride bırakarak %27.8 oranıyla en çok takip edilen 3 haber kaynağından biri oldu.

* Sosyal medya haber kaynakları arasında ilk sıra %59.5′lik oranla Facebook’a ait. Yüzde 20′lik kesim ise haberleri Twitter üzerinden takip ediyor.

* İnsanların yüzde %49′u sosyal medyada yanlış çıkan bir son dakika haberine rastladığını belirtiyor.

* 2012 yılı itibariyle internet haberciliğinin reklam gelirleri yazılı basını geçmeyi başardı.

Siyaset etkisini konuşacak olursak, seçimlere, iç ve dış politikaya direkt etki ettiğini söyleyebiliriz. Obama’nın ABD seçimlerinde ne kadar etkin Twitter’I kullandığını biliyoruz. Aynı şekilde ülkemizde Egemen Bağış, Melih Gökçek ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter’ı aktif kullandığını biliyoruz. Propagandalar, eylemler ve mitinglere artık sosyal medyadan yönetiliyor.

Artık herkes bu gücün durdurulamaz olduğunu biliyor. Herkes bu akıma ayak uydurması gerekiyor. Akıma ayak uyduramazsanız nimetlerinden de faydalanamazsınız.

Yazar: Ferit Enes Güzel

Kaynak: aristolog.com/sosyal-medya-hayatimizda-neleri-degistirdi/