• 16 Ekim 2021

Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken 6 Bilgi

12 Kas 2015

Kişisel bilgilerimizin güvenliği son günlerde en çok konuştuğumuz konuların başında geliyor. Sosyal medyada paylaştığımız kişisel ve özel hayatımıza ait bilgiler yüzünden başımıza hiç olmadık sorunlar açabilir, maddi ve manevi zarara uğrayabiliriz. Yıllarca çalışıp, çabalayarak elde ettiğimiz itibarımızdan da olmak cabası! Peki güvenliğiniz için sosyal medyada hangi bilgileri kesinlikle paylaşmamanız gerekiyor? İletişim uzmanı Nurhan Demirel bu konuda önemli uyarılarda bulunuyor:

  1. Ev ve iş yeri adresinizi sosyal medyada paylaşmayın

Sosyal medya sitelerini kullanırken bizden istenilen bütün bilgileri paylaşmak zorunda değiliz. Ev ya da iş yeri adresimiz ve telefon numaralarımız gibi iletişim bilgilerimizi gerektiğinde üçüncü şahıslarla bizzat paylaşabiliriz. Ancak bu bilgileri sosyal medya sitelerinde paylaştığımızda uygulamalar aracılığıyla kimlik hırsızlarının ve art niyetli kişilerin adeta hedefi haline geliriz. Bu yüzden evimizde güvenli  bir şekilde oturmak ve huzurumuzun bozulmaması için evimizde check-in yapmamaya ve özel alanlarımızda konum bildiren uygulamaları kullanmamaya özen göstermeliyiz.

  1. Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşırken dikkatli olun

Hepimiz bebekleri seviyoruz. Muhtemelen sizin çocuğunuz da dünyalar tatlısı bir bebek. Ancak çocuğunuzun da bir mahremiyeti var ve her anının fotoğrafını çekip, sosyal medyada paylaşmanız çocuğunuzun mahremiyeti için sakıncalı olabilir. Ayrıca çocuklarınız güvenliği için okullarının adı ve adresi gibi bilgileri de sosyal medyada paylaşmamanızda fayda var.

  1. Tatile gittiğinizi sadece yakınlarınız bilsin

Tatile çıkmaya karar verdiniz ve tüm sosyal medyada tatil programınızı paylaştınız. Gelsin “like”lar, yorumlar, planlar ve programlar! Nereye gidiyorsanız check-in yaparak cümle aleme tatilinizi saniyesi saniyesine haber veriyorsunuz. Ancak unuttuğunuz bir şey var: Sizi takip edenler sadece arkadaşlarınız değil! Evinizi soymayı planlayan hırsızların da yakın markajındasınız. Siz tatilinizi yapa durun, bırakın hırsızlar da rahatça evinizde çalışsın.

  1. Parolanız köpeğinizin adı olmasın

Sosyal medya siteleri ve diğer üye olduğunuz platformlar için tahmin edilmesi zor, güçlü şifreler oluşturun. Şifreniz sevgilinizin, çocuğunuzun, köpeğinizin adı veya nerede büyüdüğünüz, nerede evlendiğiniz, doğum tarihiniz ve cep telefonu numaranız gibi pek çok kişinin kolayca tahmin edebileceği şifreler olmamalı. Bunun yerine kimsenin tahmin edemeyeceği, rakamlar ve harflerden oluşan güçlü şifreler oluşturmaya gayret gösterin.

  1. Fotoğraflarınızı paylaşırken dikkat

Sosyal medyada özellikle Facebook, Instagram ve Twitter’da fotoğraf paylaşırken dikkatli olun. Arkadaşlarınızla çektirdiğiniz ya da özel anılarınızı sosyal medyada paylaşmamaya özen gösterin. Arkadaşlarınızın fotoğraflarını paylaşırken de mutlaka kendilerinden izin alın ve izin almadan fotoğraf paylaşımı yapmayın.

  1. Banka ve kredi kartı bilgileriniz size özeldir

Banka, kredi kartı, T.C. kimlik numaranız gibi bilgilerinizi arkadaşlarınızla ya da sosyal medya hesabınızda paylaşmayın, kimlik hırsızlığına maruz kalabilirsiniz. Finansal güvenliğiniz için doğum tarihiniz, kişisel ve finansal bilgilerinizi güvenilir bir şekilde saklamanızda fayda var. Finansal bilgileriniz çalındığında adınıza hesap açmak ve işlem yapmak için her türlü illegal girişimde kullanılabilir.

Nurhan Demirel Hakkında

Nurhan Demirel, 1983 yılında Ordu’da doğmuştur. Okul yılları İstanbul’da geçer. Ortaköy Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Lisesi Grafik Tasarım Bölümü’nün ardından Marmara Üniversitesi Matbaa Öğretmenliği Bölümü’nü bitirir. Okul yıllarında reklamcılık sektörüyle tanışır ve yaratıcı ekiplerle birlikte çalışma fırsatı bulur. Yazmayı, yeni projeler üretmeyi ve resim yapmayı çok sever. Eğitim hayatı boyunca şiir, kompozisyon ve grafik tasarım yarışmalarında önemli dereceler elde etmiştir.

Profesyonel iş yaşamına İletişim Danışmanı ve Eğitmen olarak devam eder. Kurumsal firmalar, estetik klinikleri, kozmetik şirketleri, doktorlar ve pek çok markaya iletişim danışmanlığı konusunda hizmet verir. Sağlık İletişimi ve Teknoloji özel ilgi alanıdır. Ameliyatlara girer, fotoğraf çeker. Kongreleri ve bilimsel gelişmeleri takip eder. Bildiklerini kendine saklamaz, “Halkla İlişkiler Yazarlığı” ve “Sosyal Medya” konularında özel dersler vermektedir.

Sağlıklı bir yaşam için ruhsal, bedensel ve zihinsel iyilik halinin bir bütün olduğunu düşünür ve her insanın bir amaç için dünyaya geldiğine inanır. Bu amacı keşfetmek için sık aralıklarla farklı yerlere seyahat eder. Daha çok bilimsel makaleler okur, teknolojiye ve arkeolojiye ilgi duyar. Sanata ve estetiğe düşkünlüğü herkesçe bilinir. Aynı zamanda bir mutfak sevdalısıdır. Sağlıklı beslenmeye çalışsa da, arada büyük seçim hamburger menü ve diyet kolaya hayır diyemez. Sevdiklerine kalpli kekler pişirir, tatlıya ve hamur işlerine zaafı vardır. Yürüyüş, fitness ve pilates yapmaktan hoşlanır. Hayatın paylaşarak daha anlamlı olduğuna inanır; arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi ve sohbet etmeyi çok sever. Her insanın kişilik gelişimine katkıda bulunduğuna inanır ve elinden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışır.
İletişimci, editör, blogger, eğitmen, tasarımcı ve fotoğrafçı gibi sıfatlarla yaşam yolculuğuna devam eder. Kişisel internet sitesi www.nurhandemirel.com’da deneyimlerini ve fikirlerini düzenli olarak okurlarıyla paylaşmaktadır.