• 16 Ekim 2021

Sosyal Medya Videolarının Karakteristik Özellikleri

15 Ağu 2015

Türü ne olursa olsun bütün video formatlarının ortak karakteristik özellikleri vardır. Siyah beyaz ve renk sinyalleri birleştirilerek pikselleri, pikseller satırları, satırlar da birleştirilerek çerçeveler oluşturulur ve bütün çerçevelerde saniyede belli bir sayıda ekranda gösterilirler. Her videonun tanımlanabilmesi için taşıması gereken özellikleri vardır. Özellikle dijital video da bunlardan birisi eksik olamaz. Bu karakteristik özellikler:

1-Renk kayıt metodu; RGB, component (YUV), S-Video (Y/C), veya composite.

2-Tarama metodu; geçmesiz ya da geçmeli,

3-Piksel sayısı ve çözünürlük,

4-En/boy oranı (aspect ratio),

5-Saniyede geçen adedi (çerçeve hızı-fps),

6-Veri oranı,

7-Örnekleme oranı,

8-Sıkıştırma algoritması yani kodek türü

Ses ve Video İçin Genel Sıkıştırma Önerileri

Videonuza göre sıkıştırma türünü doğru seçmelisiniz. Kullanıcıların isteklerini göz önünde bulundurmak zorundasınız. Bilinmeyen özel bir formatta sıkıştırma yaptığınız zaman kullanıcılar videonuzu çözmek için kodek arayışı içerisine girmeyeceklerdir. Bu nedenle genel sıkıştırma algoritmalarını tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Bazı algoritmalar bazı işletim sistemlerinde daha iyi çalışırlar. Hangi kodek en çok ama en kaliteli sıkıştırmayı sağlar. Bunları araştırmanız gerekecektir. Kodekler sabit durmuyorlar. Kodekleri video yayın kalitesi ile kıyaslamayın. Devamlı bir gelişme iyileşme halinde olduğu için bunu söylemek zor tabiî ki. Fakat göz önünde tutmanız faktörler mutlaka var. İlki muhtemel kullanıcılarınızın bağlantı hızlarıdır. Bunun için testler yapın ve en iyi veri oranını bulmaya çalışın.

Buna ek olarak; ticari kaygılar taşımalısınız. Son kullanıcı en ucuza en düşük fiyata bunu nasıl izler? Bunu sorun kendinize.

Kodek: Video için H.264 ses içinse mp3 seçin.

Çerçeve Sayısı (fps): Amerika, Kanada, Japonya gibi ülkeler 29.97, bizimde dahil olduğumuz Avrupa ülkeleriyse saniyede 25 kare hızını kullanırlar.

Keyframe: Her 25 karede bir seçin. Bu sıkıştırma videonuz için referanstır.

Veri Oranı: İnternet bağlantı hızlarının genel olarak iyileştiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle ortalama olarak 512 kbps ve üzeri bir oranı iyi olacaktır. En üst seviyesiyse 2 Mbps’yi geçmesin. Ses içinse 64 ya da 128 kbps yeterli olacaktır.

Çözünürlük: 4:3 ekran oranı için 720x 576 idealdir. Ama ortalama olarak 352×288’de tutmanızda fayda vardır. HD içinse 1280×720 piksel yeterli olacaktır.

Deinterlace: Videonuzu bir deinterlace işleminden geçirmeniz iyi olacaktır.

Ses Örnekleme Oranı: 44.100 kHz yeterli olacaktır.

“İnternet İçin Video” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>