• 26 Eylül 2021

Sosyal Medya İçin Nasıl Çekmeli

15 Ağu 2015

Çekimde dikkat edeceğiniz birkaç küçük adım ile, videonuzu stream için en iyi hale getirebilirsiniz. Peki nedir bunlar?

1-İnternet videosu iyi bir çekimle başlıyorsa, iyi bir çekim de önce kaliteli bir kamera ve ekipmanla başlar. Profesyonel anlamda XDCAM, P2 gibi formatları tercih edin. Eğer bunlar yoksa en azından miniDV, HDD veya kartlara kayıt yapan kameralar kullanın.

2-Işık her zaman önemli. Işığı kullanmasını iyi bilin. Profesyonel çekimlerin kalitesine etki eder. Işık sahneleri güzelleştirir, kaliteli ışık her zaman kaliteli görüntü demektir. Varsa aydınlatma kaynakları kullanın.

3-Işık çekimler için hassas olabilirken renkler olmayabilir. Televizyon ekranlarında sorun olmayan renkler iş internet videosu için yüksek oranda sıkıştırmaya gelince başınıza iş açabilir.

4-Kamera hareketleri internet videosu için istenmeyen bir durumdur. Tripod kullanın. Bu hem çekimlerinizi sallantılı olmasından kurtaracaktır. Çünkü; elde yapılan çekimlerde kamera sık sık sallanacaktır. Bunun sonucunda da sallanan bir görüntünün sıkıştırılması esnasında artifact denen bozulmalar belirgin hale gelecektir. İnternet videosunda hareket en büyük düşmanınızdır. Kodekler video çerçeveleri aniden değiştiğinde iyi sonuç vermezler. Hızlı pan ve tilt hareketleri yapmayın, bunları yapmanız gerekli ise yavaş olsun.

5-İnternet için video çekimlerinizde yakın çekimler kullanmayı tercih edin. Bu hem izleyici psikolojisi açısından hem de sıkıştırmada detaylar gittiğinde bile gene de nesne ekranı kapladığı için algılamayı bozmayacaktır.

6-Koşan kişiler, dalgalı su, yeşil çimenler, kırmızı rengin hakim olduğu nesnelerin görüntüleri sıkıştırıldıklarında bloklaşma denen hataları belirgin hale getirirler. Yapacağınız zoom ve kamera hareketleri de streaming için yüksek oranda sıkıştırma sırasında bloklaşma hatalarını belirgin hale getirirler. Bazı sıkıştırma programları “motion compensation” denen hareket düzeltme yöntemleriyle bunu gidermeye çalışırlar. Kötü bir sıkıştırma kodeği kullanırsanız videonuzda mutlaka “bloklaşma” oluşacaktır.

7-İyi bir ses alımı sette çekim sırasında başlar. Kamera da sesleri harici bir mikrofonlar almaya çalışın. Çünkü kamera üzerindeki sesler gürültü üretirler bütün çevresel sesleri alırlar. Sıkıştırma sırasında ses kalitesi düşecektir. Sesler yeterinde net anlaşılamıyorsa sıkıştırmadan sonra hiç anlaşılmayabilir. Sıkıştırma sırasında detaylar kaybolsa bile gene de kaydın kaliteli olması internet videosu için bile kaliteli ses demektir. Mikrofonunuz kaliteli olsun ki temiz bir ses alın.

8-Hepimiz okul sıralarından geçtik. Öğretmenimiz bir şeyler anlatırken gözümüzün içine baktığı zaman titrer ve kendimize gelirdik. Video ile ürün pazarlamada da en etkin yöntemlerin başında ekrana dolayısıyla da kişiye bakmak etkilidir. Böylece göz teması da sağlanmış olunur. Sitenizde ürün tanıtımı yapıyorsanız çekimleri de buna uygun yapmakta yerinde olacaktır. Emlak videolarınızda sabit kareler alın. Evin içinde elinizde kamera gezerek kaydedin. Böylece sanki kullanıcı evin içini geziyormuş hissine kapılır. Fakat bu gezme sırasında kamerayı sallamayın.

“İnternet İçin Video” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>