• 16 Ekim 2021

Sosyal Medya Bilgi Kirliliğine Yol Açıyor

16 Oca 2016

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından yapılan “İletişim Fakültesi Öğrencilerinin Medya Sorunlarına Bakış Açısı” anketinin sonuçları açıklandı.

Geleceğin genç iletişimcilerinin günümüzdeki medya sorularına yaklaşımlarını test eden ankete yaklaşık 100 kişiye uygulandı. Anketteki soruları cevaplayan öğrencilerin yüzde 81,5’inin yaş aralığı 21-25 olarak ortaya çıktı.

Ankete katılan öğrencilerin tamamı interneti sosyal paylaşım siteleri için ve gündemi takip etmek amacıyla kullandıklarını söyledi. Öğrencilerin yüzde 98.3’ü internetin gündemi takip etmek için en güvenilir kaynak olduğunu da ifade ettiler. Aynı zamanda öğrencilerin yüzde 97’si sosyal medyanın zaman zaman bilgi kirliliğine yol açtığına söyledi.

Ege İletişim1

Mezun olduktan sonra medya sektöründe işsizlik korkusu yaşıyor musunuz? Sorusuna öğrencilerin yüzde 89’u evet cevabı vererek işsizlik konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Ayrıca iletişim fakültesi öğrencilerinin yüzde 78’i mezun olduktan sonra kendi alanları ile ilgili çalışacaklarını ifade ettiler.