• 26 Ekim 2021

Sıra dışı Yönetmen Quentin Tarantino ve Filmleri

8 Ara 2020

Özgün filmlerin ve senaryoların yaratıcısı olan Quentin Tarantino 27 Mart 1963’te Amerika’da dünyaya geldi.

Lise öğrenimine devam ederken oyunculuğu öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı. İlk senaryosu olan ‘Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit’ eserini 22 yaşında yazdı.

1984 yılında ünlü bir video kaset dükkanında kasiyerlik yaptı. Bu zamanlarda oyunculuk üzerine çalışmalarına devam etse de daha çok senaristliğe yöneldi.

1987 yılında ilk yönetmenlik deneyimi olan siyah beyaz olan, sevgilisi tarafından terkedilen birine arkadaşı tarafından unutamayacağı bir doğum günü partisi hazırlanmasını konu edinen   ‘My Best Friend’s Birthday filmini çekti. Filmin yönetmenliğini, yapımcılığını, senaristliğini yaptı. Ve filmde oyuncu olarak yer aldı.

1992 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı  ‘Reservoir Dogs’ (Rezervuar Köpekleri) isimli filmini çekti. Filmde bir elmas mağazasını soymak isteyen bir ekibin hikâyesi ele alındı. Bu film sıradışılığıyla Tarantino’nun diğer filmlerinin öncüsü denilebilir. Bu film Tarantino’nun tanınmasına yol açtı. Birden çok ödül kazandı.

1993 yılında ‘True Romance’ (Çılgın Romantik) filmimin senaristliğini yaptı.

Once Upon a Time… In Hollywood filminden bir kare

1994 yılında kült kabul edilen, farklı karakterler üzerinden iç içe geçmiş hikâyeler anlatan ‘Pulp Fiction’ (Ucuz Roman) filmini çekti. Film 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.  ‘En iyi orijinal senaryo’ Oscar’ını aldı. Ve Cannes Film festivalinde ‘Altın Palmiye’ ödülünün de sahibi oldu.

1995 yılında Allison Anders , Alexandre Rockwell , Robert Rodriguez ile birlikte komedi filmi olan ‘Four Rooms’ (Dört Oda) filmini çekti. Aynı zamanda filmin senaristliğini ve yapımcılığını da yaptı. Filmde eleştirmenler tarafından Tarantino’nun yönettiği yerler olumlu eleştiriler aldı. Fakat diğer yönetmenlerin olumsuz eleştiriler alması filmin beklenen etkiyi göstermesine yetmedi.

1997 yılında tek uzun metrajlı filmi olan Amerikan suç filmi ‘Jackie Brown’ filminin yönetmenliğini ve senaristliğini yaptı. Film farklı kategorilerde ödüllere aday gösterildi ve 2 ödül kazandı.

2003 yılında ise yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı ‘Kill Bill’ filmini çekti. Bir ölüm çetesini ve onların farklı hikâyelerini konu alan film çok ses getirdi. Aynı zamanda filmin müzikleri de çok rağbet gördü.24 farklı kategoride aday gösterilen film, 7 ödül kazandı.

Reservoir Dogs filminden bir kare

2004 yılında ise ‘Kill Bill’ filminin ikincisini çekti.20 farklı kategoride aday gösterilen film,4 ödül kazandı.

2005 yılında ise ‘Sin City’ ve ‘Crime Scene İnvestigation’ filmlerinde konuk yönetmen olarak yer aldı.

2007 yılında Robert Rodriquez ile birlikte ‘Grindhouse’ filmini çekti.Aynı zamanda filmin yapımcılığını ve senaristliğini de yaptı.

Aynı yıl aksiyon gerilim filmi olan  ‘Death Proof’ (Ölüm Geçirmez) filmini çekti.Aynı zamanda filmin yapımcılığını ve senaristliğini de yaptı.

2009 yılında ise ‘Inglourious Basterds’ (Soysuzlar Çetesi) filmini çekti. Ve filmin senaristliği de yaptı. Tarantino’nun en yüksek hasılat elde eden filmi oldu.8 dalda Oscar’a aday gösterilen film, çok sayıda ödülün de sahibi oldu.

2012 yılında ise ‘Django Unchained’ (Zincirsiz) filmini çekti. Aynı zamanda filmin senaristliğini de yaptı. Film Amerika Birleşik Devletleri’nde ve ülkemizde çok ses getirdi.2012’nin en iyi on filmi listesine girdi. Tarantino bu filmle ‘En iyi yönetmen’, ‘En iyi Senaryo yazarı’ olmak üzere beş farklı ödüle aday gösterildi. Aynı zamanda bu filmle senaryo dalında akademi ödülünün de sahibi oldu.

2016 yılında gerilim filmi olan  ‘The Hatefu Eight’ (Nefret Sekizlisi) filmini çekti. Aynı zamanda filmin senaristliği de yaptı. Filmde iç savaş sonrası sığınak arayan sekiz kişinin hikâyesi konu edinilmiş. Film 3 farklı dalda ödül kazandı.

2019 yılında ise 1960’larda işlenen bir cinayeti konu alan  ‘Once Upon a Time in Hollywood’ (Bir Zamanlar Hollywood’da) filmini çekti. Aynı zamanda filmin senaristliğini de yaptı. Filmin galası Cannes’ta yapıldı ve Palmiye Köpeği Ödülünü kazandı. Bunlara ek olarak 10 farklı dalda aday gösterildi.

The Hateful Eight filminden bir kare

Genel olarak Tarantino’nun filmleri parçalı, dağınık olmalarıyla ünlüdür. Şiddet sahnelerini filmlerinde sık kullanır. Filmlerinde reklam yapmamayı tercih eder. Hatta reklam kullanmamak için hayali markalar yarattığı da herkes tarafından bilinir.

Quentin Tarantino’nun kendine has bazı kuralları vardır. Bunlar;

-Başrol oyuncuları genelde General Motorsa ait araçları kullanırlar.

-Filmlerinde Valiz ve Çantalar çok sık kullanılır.

-Filmlerinin hepsi Los Angeles’ta geçer.

-Tanınmış film ve dizilere atıfta bulunur. Bunların müziklerini kullanmayı tercih eder.

-Önceki filmleriyle bağlantı kurar.

– Olağandışı bir anlatım tarzını işler.

– Karakterlerin hepsi bir takma ada sahiptir.

-Her filminde küçük de olsa bir sahnede oynar.

-Etkileyicilik artsın diye karakterlerin geçmişlerini de ele alır.

Yazan: Ahmet Akdoğan