• 19 Ekim 2021

Senaryonuzu Pazarlamak

16 Ağu 2015

Senaryonuzu pazarlamak için film yapım şirketlerine başvurmak zorundasınız. Bunun için etkili bir sunum hazırlamanız gerekir. Sunum için ortalama on dakikalık bir süre yeterli olabilir.

1- Filminizin fikrini tek cümleyle ifade edebileceğiniz bir özet hazırlayın. Eğer bunu yapamıyorsanız fikriniz sunuma uygun değildir.

2- Tür, ton, dönem ve ana mekanı belirleyin.

3- Kahramanı tanıtın ve onu ilgi çekici yapan şeylerin neler olduğunu anlatın.

4- Hikayenin başını, ortasını ve sonunu canlı bir biçimde anlatın ve duygusal çatışmalara dikkat çekin. Her şeyi anlatmaya çalışmayın.

5- Önemli bir şey unutursanız, geriye dönük anlatımlara girerken dikkatli olun ki, dinleyenin aklı daha çok karışmasın. Bazı durumlarda geriye dönmeden doğrudan hikayeye devam etseniz daha iyi olur. Eğer kafası karışmış görünen biri varsa, kibarca sizi geldiğiniz noktaya kadar takip edip edemediğini sorun.

6- Senaryonuz bir komediyse, senaryom komik demeyin, komik olun.

7- Eğer stüdyo yöneticisinin telefonu görüşmeniz sırasında çalarsa esnek ve anlayışlı olun. İlk önceliğiniz, satışı gerçekleştiremeseniz de kapıyı açık tutmak olmalıdır.

8- Sunumunuzu yüksek ve kışkırtıcı bir noktada kapatın.

9-Film fikrini satmak zordur. Ama etkili ve yerinde kullanılan bir kısa cümle önünüze yeni kapılar açabilir. Filme koyacağınız etkili bir isim de pazarlamanın anahtar cümlelerinden biri olabilir.

Kaynak: Film Okulunda Öğrendiğim 101 Şey, Yazan: Neil Landau ve Matthew Frederick, Çeviren: Elif Ayan, Optimist Yayınları, 2012, İstanbul