• 26 Eylül 2021

Selfie Çekmenin Püf Noktaları

23 Kas 2015

Yaşar Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Hırvat öğrenci Zrinka Peharec’in 10 ülkede yaptığı araştırmaya göre katılımcıların yüzde 88’iselfie’ye olumlu bakarken sadece yüzde 4’ü “Selfie mi? Asla” diyor. Tarihteki ilk selfie pozunun Oscar Ödül Töreni’nde verildiğini sananlar olsa da Kadir İnanır’ın bir filminde fotoğraf makinesiyle kendisini çektiğini unutmamak gerek. Peki, en doğru selfie için ne yapmak gerekiyor?

Özçekim2
IŞIK: Fotoğrafın dolayısıyla selfie’nin de ilk şartı doğru ve doğal ışık. Ön kamerayı açın ve ışığı karşınıza alın. Telefonu sağa, sola, aşağı ve yukarı hareket ettirerek en aydınlık yeri bulun. İç mekândaysanız pencere kenarına geçin. Flaş kullanımı arkadan gelen ışıkların neden olduğu karartıyı bir nebze azaltmaya yardımcı olsa dahi, hiçbir flaş doğal ışığın oluşturduğu etkiyi vermeyecektir.

DİKKAT!: Alt açı kullanmayın. Bu sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterecektir. Çift çeneniz varmış gibi olmak istemiyorsanız başınızı öne eğmeyin, düz tutun veya yukarı bakın. Diğer önerimiz ise selfie’nizi çekerken farklı açılarda çekimler yapmanız. Örneğin telefonu tam karşınızda tutarak çekeceğiniz selfie’ler hem sıkıcı olacak hem de adeta birer vesikalık fotoğraf gibi görünecektir.

Özçekim3
POZLAMA: Kamerayı yüzünüzden olabildiğince uzakta tutun. Kameranın olduğu ele göre yüzünüzü hafif sağa veya sola çevirin. Yüzünüz daha ince gözüksün istiyorsanız kamerayı bakış açınıza göre yukarı kaldırın. Kamerayı yakın tutarsanız fotoğrafçıların ‘balıkgözü’ diye tabir ettiği açıya girmiş olursunuz ve bu sizin olduğunuzdan daha kilolu çıkmanıza yol açar.

ARKA PLAN: Selfie meraklısı çok olduğundan arkanızda kimlerin veya nelerin olduğuna dikkat edin. Her ne kadar çekim anında fazla fark edilmese de çektikten sonra paylaşılan fotoğraflarda kötü arka plan objelerin selfie’nizin büyüsünü bozabilir. Bu nedenle arka planda selfie’nizin atmosferini bozacak herhangi bir görselden kaçının.

KURTARICI: Kolunuz kamerayı tutarken yorulacak ve kamera tuşuna basarken titreyecektir. Titrek bir selfie istemeyenler her cihazda bulunan otomatik çekimden faydalanabilir.

SELFİE ÇUBUĞU KULLANIN: Öncelikle selfie’nizde birden fala kişi olacaksa, yani geniş açıya sahip bir fotoğraf çekmek istiyorsanız artık her yerde satılan ve fiyat bakımından oldukça uygun olan selfie çubuklarını kullanmanızı öneririz. Böylece selfie’nizde herkes görünebilecek.

Özçekim4