• 16 Ekim 2021

Röportajlar İçin Arka Fon Üretmek

8 Şub 2016

Röportaj yapılan kişi ile arka fon beraberce ele alındığında uyumlu bir görsel düzenlemeden bahsedilebilir. Tek başına bir kişiye veya tek başına bir arka fona önem gösterilemez. İkisi birbirini tamamlayan özelliktir.
Eğer mekân geniş ve müsaitse kişiyi arka fondan uzak tutun, Çünkü, aydınlatma ile oluşan kişinin gölgesi fon üzerine düşerek istenmeyen gölgeler oluştururlar.

Çekimler sırasında konu-mesaj uyumuna dikkat edin. Röportaj yaptığınız kişinin arka fonunda ilgisiz bir fon olursa, bu pek de inandırıcı olmayabilir. Röportaj yaptığınız kişinin işiyle ilgili bir arka fon seçimi yapmanız yerinde olacaktır. Çünkü izleyici haberi o an açtığında konuşan kişinin neyle ilgili olduğu hakkında hemen bir ön fikir edinebilsin. Örneğin; sınıfta bir öğretmenle röportaj yapıyorsanız arka fonda ders çalışan öğrenciler ya da kara tahta (pek kalmadı ama) veya buna benzer şekilde bir tekstil fabrikası sahibiyle röportaj yapıyorsanız arka fon olarak makine başında dikiş yapan işçiler seçilebilir. Bir çiftçiyle konuşuyorsanız arkada tarlalar görünebilir. Bu tür ince detaylar haberin görselliğini ve inandırıcılığını arttıracaktır.

Arkaya konacak fon nesneleri kişinin bakış boşluğu yönüne konmalıdır ki, orada oluşacak boşluk doldurulmuş ve estetik sağlanmış olsun. Göğüs veya bel plan çekim yaparsanız, arka fonla beraber görüntülemiş olursunuz. Bu tür düzenlemeler, konunun çevresi ya da uğraştıkları şeylerle ilgili destekleyici bilgilerin aktarımında işe yarar. Yeter ki; kişileri düz duvar önünde çekmeyin.
Makam sahibi bir kişiyle röportaj yaptığınızda (bakan, dernek veya sendika başkanı vb) bu kişilerle makam masasında röportaj yapmayın. Ekranda görünen dağınık bir masa, arkada hiç de iyi olmayan bir görüntü veren iki bayrak ve sandalye olacaktır. Bunun yerine odanın uygun bir yerine kuracağınız tekli bir sandalyeyle arka fon da çiçek kullanmak daha yerinde olacaktır.

Arka Fon Üretimi Resimler: NATO Review DVD, From the Arctic to Afghanistan, 2010

Haber Kameramanlığı-Küçük“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>