• 26 Eylül 2021

Riskli Bölgelerde Çekim Yapmak

11 Ağu 2015

Özellikle kargaşanın hâkim olduğu bölgelere gittiğinizde hiç beklemediğiniz tehlikelerle karşılaşabilirsiniz. Ani olarak; sivil bir polis tarafından gözaltına alınabilir, kimsenin zaten sizden haberi yoktur. Büyükelçiliğinize bile haber verilmeyebilir. Böyle bir durumda tehlikeyi hissettiğiniz anda orayı terk etmeye çalışın.

Hindistan’da 30 yıldır politik belgeseller yapmakta olan Anand Patwardhan uyarıyor: “Asla tehlikeden “hoşlanmaya” kalkmayın. Tehlike bizi çevreleyen koşulların oluşturduğu bir zorunluluk olabilir; ama kesinlikle kovalayıp, gidip arayıp bulacağımız bir şey olamaz. Tam aksine onu hayatta kalmak için önemli nedenlerimiz olduğu için bu tehlikelerle karşılaşıyoruz. Anlatmanız gereken hikâyeniz hatırına ayağa kalkıp ölmektense bir “korkak” gibi ilerleyin. Yaşamak istemekte utanılacak bir şey yoktur. Biz hayatı seviyoruz ve bu nedenle daha iyi bir dünya için mücadele ediyoruz. Kendinizi koruyun. Kasetinizi veya filminizi de koruyun. Sizler konuşması gereken görüntülerinizin tanıklarısınız. “

Çekim sırasında kendinizi koruyun. Her an gözaltına alınma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Özellikle Avrupa ve Amerika’daki gibi ülkelerde daha rahat çekim yapılabilirken demokratik standartların çok da gelişmediği ülkelerde gözaltına alınma riski daha yüksektir.

Riskli bölgelerde ekibinize katılması muhtemel kişiler varsa bilgi güvenliğine de önem vermeniz gerekecektir. Çekim bilgilerinin çokça paylaşımı hayatınızı riske atabilir. Bu nedenle bilmesi gerekenleri yeteri kadar bilgi vermeniz gerekir.

Dünyanın her yerinde kamu binalarını ve askeri bölgeleri çekmek risklidir bunu unutmayın. O ülkede nereleri çekmek yasadışıdır? Basın özgürlüğünün sınırları nedir? Bunları öğrenin. Özellikle savaşın yaşandığı bölgelerde elinizdeki kamera bir silah gibi algılanabilir. Bu konuda çok dikkatli olun. Savaşan taraflar çekim yapanları çok da sevmezler. Çekimden önce eğer bir terslik olursa kaçış yollarınız hakkında da bir planınızın olması gerekir.

“Bana bir şey olmaz, ben basın mensubuyum“ düşüncesine girmeyin. Siz öldükten sonra hakkınızın aranması, soruşturmalar açılması sizi geri getirmez.

Riskli bölgelerde çekime gitmeden önce varsa o ülkedeki Türk büyükelçiliğine çekim ve yolculuk programlarınız, tüm cihazlarınızın seri numaraları vb bilgi vermeniz yerinde olacaktır. Aynı zamanda bir sağlık sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin.

Yakalanırsanız kayıtları ne yapacaksınız? Bu gibi durumlarda her zaman yanınızda yedek bir kaset bulundurun. Bir şeylerin ters gittiğini hissettiğiniz anda hemen kamera içindeki kaseti boş bir kasetle değiştirerek orijinal kaseti hemen saklayın. Böylece kasetinizi izlemeye kalktıklarında boş bir görüntüyle karşılaşacaklar ve sizi serbest bırakma ihtimalinizin yükselecektir. Kasetlerin üzerine hiçbir zaman gerçek içerik hakkında bilgiler yazmayın. İmkânınız varsa kasetlerin kopyasını çıkarın.

İlk yardım konusunda kendinizi geliştirin. Size veya ekip üyelerinin başına bir durum geldiğinde hemen müdahale edebilme şansınız olacaktır. Her zaman her yerde ambulans hizmeti bulamazsınız.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenmiştir.