• 16 Ekim 2021

Profesyonel Kameralarda Beyaz ve Siyah Ayarları

13 Oca 2016

Göz bir ortamdan başka bir ortama geçtiğinde, ortamdaki renkleri doğru görecek biçimde göz kendisini ayarlayabilir. Ama kameralar için bu mümkün değildir. Bu yüzden kameralarda renklerin doğru kaydedilmesi gereksinimi vardır. Çekim ortamındaki ışığın şiddetine ve renk ısısına göre doğru renklerin alınması ve bu ayarların kısa sürede yapılması gerekmektedir. Bu işlemler için siyahı tam olarak siyah, tüm renkleri içerdiği için beyazında tam beyaz olması yeterlidir. Auto white ve auto black ayarı, ekranın orta bölgesinden alınan video sinyallerinin değerleri karşılaştırılarak yapılır.

Beyaz Ayarı (Auto White): Auto White konumunda ekranın orta noktasındaki beyazlığın en yüksek seviyesi alınır. R (kırmızı) ve B (mavi) renk sinyallerinin seviyesi G (yeşil) ile karşılaştırılır ve beyaz renkte hepsinin eşit düzeyde olması için seviyeleri ayarlanır. Beyaz ayarı birkaç saniye sürer ve ayarlanan değerler otomatik olarak hafızaya (A yada B ) kaydedilir. Beyaz ayarı yapılırken uygun ortama göre uygun filtre seçilir ve beyaz nesneye zoom in yapılır. Uygun swiç konumları (white bal:a ya da b;gain 0 dB’ye alınır) seçilir. Diyafram konumunu otomatiğe getirin daha sonra Auto WB swiçini WHT konumuna getirip bırakırsanız vizörde yapılan işlem belirir ve kamera beyaz ayarını gerçekleştirir.

Siyah Ayarı (Auto Black):Bu ayar sadece profesyonel kameralarda bulunur. Değişik oranlardaki ışık girişlerine karşı elde edilen video sinyallerinde (düşük veya yüksek) siyah seviyesinin sabit tutulması gerekir. Örneğin; siyah ceket giyen bir kişinin ceketi her durumda siyah görünmelidir. Laciverte kaçmamalıdır.
Siyah ayarında beyaz ayarı yapılmasında olduğu siyah veya beyaz bir nesneye ihtiyaç yoktur. Beyaz ayarındaki gibi uygun swiç konumları seçildikten sonra Auto WB swiçi BLK konumunu getirilirse kamera otomatik olarak diyaframı kapatarak siyah ayarını yapar. Siyah ayarı beyaz ayarı kadar sık yapılmaz.

Kameramanlık Mesleğine Giriş-küçük“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>