• 23 Eylül 2021

Panasonic P2

15 Ağu 2015

Medya sektöründe yoğun olarak kullanılan Panasonic P2, 2004 yılında geliştirilmiştir. Burada DVCPRO bandın yerini profesyonel bir hafıza kartı (Professional Plug-in Card) almıştır. Gelecek teknolojide artık bandın (manyetik depolama) yerini hafıza kartı (elektronik depolama) alacaktır. Bu hafıza kartı çoğu cep telefonlarında kullanılan SD (Secure Digital) yapıdaki kartların bir araya getirilerek profesyonel kayıt için uygun hale getirilmiş şeklidir ve buna da PCMCIA kart denmiştir.

Bu hafıza kartının 4-8-16-32 GB’lık bir kapasitesi vardır ve her geçen gün kapasite artırımı için(128 GB) çalışmalar sürmektedir.
8 GB’lik hafızaya DVCPRO kalitesinde 36 dk, DVCPRO 50 kalitesinde ise 18 dk.’lık video kaydı yapmak mümkündür. Kamera üzerindeki anahtar yardımı ile kayıt kalitesi dolayısıyla da kayıt süreleri seçilebilir. Kameranın üzerinde hafıza kartının gireceği 5 adet yuva vardır. Burada veri transfer hızı 640 Mbps’dir. Kamera ile PC arasında bağlantı kurabilmek için kamerada USB çıkışı vardır.

Ayrıca bu hafıza kartı çıkarılarak bir laptop bilgisayarın kart girişine veya bir adaptör yuva yardımıyla masaüstü bilgisayarlarda NLE kurgu için zahmetsizce aktarım imkanı vardır. Düşünün bir kere, yurtdışında bir habere gideceksiniz. PCMCIA karta çektiğiniz görüntüleri diz üstü bilgisayarınızın yuvasına takıp rahatça montajınızı yapıp geniş band internet üzerinden rahatça merkezinize göndereceksiniz. Teknoloji artık bu noktadadır. Up-link için uydu arama derdiniz kalmayacak. Kamera üzerinden 5 kartın istenilen bölümleri playback edilebilir.