• 26 Ekim 2021

Özel Efektler İçin Chroma Key Aydınlatması

7 Eki 2015

Filmlerin artık bir çok sahnesi chroma key teknolojisi sayesinde çekiliyor. İyi bir chroma key işlemi de, iyi bir kamera ile beraber iyi bir ışıklandırmadan geçiyor. Yeşil veya mavi perde önünde çekilecek nesnenin, arka fondan en az 5-6 metre önünde olması gerekiyor. Kameranın da oldukça uzağa yerleştirilmesi, arka fonun daha az bir kısmının görülebilir olmasını ve ışıklandırma için dar bir alan dolayısıyla da daha az sorun olması anlamına gelir.

Keylight1

Chroma key aydınlatması için temel nokta, her alanın eşit bir şekilde aydınlatılmasıdır. Çünkü, chroma key işleminde sabit bir renk seçilir ve o renge bindirme işlemi yapılır. Aydınlatma eşit olmadığında, fon üzerinde açık ve koyu alanlar meydana gelecektir. Bu da rengin kendisinin değişimi anlamına geleceği için, kurgu sırasında sağlıklı bir key işlemi yapılamayacaktır. Her alanın eşit şekilde aydınlatıldığından emin olmak için, pozmetre veya kameranızın vizörünün zebra fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Zebra çizgileri vizörün her bölgesinde eşit şekilde ise aydınlatmanız eşit demektir. Bazı bölgelerinde yok ise, zebra çizgilerinin görülmediği alanlar karanlık demektir.

Keylight2

Gelelim nasıl bir aydınlatma kuracağımıza, arka yeşil fon için, iki adet ışık lazım. Bu ışıkları fona doğru yönlendirin. Unutmayın ki; bu ışıkların yönlendirme açıları ve güçleri de eşit olmak zorundadır ki, fon üzerinde gölgelere sebeb olmasın. Diğer bir nokta da, bu ışıkların sert ışık kaynağı olmamasıdır. Çünkü, sert ışıklar keskin sınırlar çizerler ve yüksek kontrasta sebeb olurlar. Bu da, fon üzerinde aydınlık ve karanlık bölgelerin oluşmasına sebep olabilir. Yüksek güçlü yumuşak ışık kullanılması işinizi kolaylaştıracaktır.

Diğer ışıklar ise, kişinin aydınlatılması için kullanılacaktır. Burada ise, anahtar ve dolgu ışığına ek olarak saç ışığı kullanabilirsiniz. Saç ışığı, nesnenin sınırlarını çizecek, ayrıca kurguda ki chromay key işlemi sırasında en sık karşılaşılan problemlerden birisi olan saçlardaki yırtılmaların da önüne geçecektir.

“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır.