• 26 Ekim 2021

Oscar Ödülleri’nin Kısa Tarihi

16 Şub 2016

ABD Akademi Ödülleri olarak bilinen Oscar’ların dağıtılması fikri 1927 yılına dayanıyor. California eyalet kanunlarına uygun olarak 4 Mayıs 1927’de kurulan “ABD Sahne Sanatları ve Bilimler Akademisi”, 11 Mayısta toplanarak sanatçılara bir ödül verilmesini kararlaştırdı.

Metro Goldwyn Mayer’de sanat yönetmeni olan Cedric Gibbon, bir film makarası üzerine, elinde haçlı kılıç tutan bir şovalyenin taslağını çizdi. Film makarasının beş halkası da Oscar Ödülleri’nin verildiği beş ana dalı temsil etti.

George Stanley adlı heykeltıraş tarafından 1928 yılında taslağı yapılan heykelin adı, Akademi’nin sekreterinin “Oscar Amca’ma ne kadar çok benziyor” demesiyle Oscar olarak kaldı. İlk 36 üyesi arasında Douglas Fairbanks ve Louis B. Mayer gibi dönemin ünlü film yayımcılarının da yeraldığı Akademi’nin aralarında sanatçılar, sanat yönetmenleri ve editörlerin de olduğu 5 binin üzerinde üyesi bulunuyor.

İlk Oscar ödülü töreni, 16 Mayıs 1929’da Hollywood Roosevelt Otel Blassom Room’da yapıldı. Gecenin biletleri 10 dolardan satıldı ve törene 250 kişi katıldı. Ödül töreninin yapıldığı gece saat 23.00’te basına açıklanan sonuçlar için 1940 yılından bu yana zarf sistemi uygulanıyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndaki ABD askerlerinin töreni dinlemesi için ilk defa 1943 yılında Los Angeles Radyosu tarafından dünyaya duyurulan törenlerin, televizyondan naklen yayınlanması ise ilk olarak 19 Mart 1953’te oldu ve programı, Bob Hope sundu. Ödüller, 1966 yılında da ilk olarak televizyondan renkli olarak yayınlandı.
Oscar ödüllerinin yayın hakkını 1971 ile 1975 yılları arasında NBC satın aldı ve 1972 yılındaki 42’nci Oscar töreni tüm dünyaya canlı olarak ulaştı. İlk 15 yıl boyunca otellerin toplantı ve balo salonlarında yapılan törenler, katılımcı sayısındaki artışla büyük salonlara taşındı.
Tarihi boyunca sadece üç kez ertelenen Oscar Töreni, 1938 yılında Los Angeles’taki sel dolayısıyla bir hafta geç yapıldı. 1968 yılında da Martin Luther King’e saygı dolayısıyla ertelenen tören, 1981’de Ronald Reagan’a suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelendi. Ödül töreni en son 1968 yılında üç saatlik zaman süresi içinde tamamlandı.
Akademi, mesleğinin son yıllarını yaşayan çok yaşlı ya da çocuk oyunculara, sakat rollerine çıkanlara ve ABD toplumunu eleştiren filmlere ödül vermesiyle tanınıyor.13 inç yüksekliğinde ve sekiz buçuk pound ağırlığında olan Oscar heykelciğini kazananların konuşma süresi ise törende sadece 30 saniyedir.

Oscar ödülleri 24 dalda dağıtılıyor. “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”,
“En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” ödülleri de en büyük ödüller
sayılıyor.
Bu beş dalda bugüne kadar bu ödülleri aynı anda alan üç film;
Ø 1934’te “Hepsi Bir Gecede Oldu” ,
Ø 1975’te “Guguk Kuşu”,
Ø 1991’de “Kuzuların Sessizliği” dir.
Bir filmin Oscar ödülü alabilmesi için;
Ø 40 dakikadan uzun olması ,
Ø Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin
gerçekleşmiş olması ,
Ø Gösterimin arkası arkasına en az bir hafta sürmüş olması şartı aranmaktadır.