• 16 Ekim 2021

Optik Medya Türleri

13 Ağu 2015

Bir diske lazer tarafından ışın yoluyla kaydedilen ve okunan kayıt ortamları optik medya olarak isimlendirilir. İlk çıkan CD’ lerden bu yana kapasiteleri oldukça genişlemiştir. Optik disklere veriler kolay ve hızlı erişim için spiral olarak yazılırlar.
Optik disk üzerinde lazer kafa yazma işlemi sırasında çukurlar açar. Bu çukurların ve tümseklerin her birisi bir veriyi temsil eder. Optik diskten veri okuma işlemi sırasında da buralardan yansıyan ışına göre veri tekrar oluşturulur.

optik medya

CD (Compact Disc): Özellikle Türkiye gibi ülkelerde en çok kullanılan veri saklama aracıdır diyebiliriz. CD nin çapı 12 cm’dir ve üzerine 700 MB bilgi kaydedilebilir. Veriler spiral olarak kaydedilir. Bu izlerin toplamı 5 kilometreyi bulur. CD üzerine yaklaşık olarak da 80 dakikalık bir müzik kaydedilebilir. Günümüzde CD yazıcılar 56X’e varan yazım hızına sahiptirler.

DVD (Digital Video Disc ya da Digital Versatile Disc): Günümüzde kullanımı çok yaygındır. CD’den daha büyük depolama alanı sağlar. DVD çeşitli versiyonlara sahiptir. Bunlar: DVD-R,DVD+R, DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW’dir.

Kısaca ayıracak olursak, bir defa yazılabilen DVD’ler ve çok kere yazılabilen DVD’ler olarak ayırmak mümkündür. DVD’yi bilgisayarınızda yazabilmek ve oynatabilmek için bir DVD sürücüsüne ihtiyacınız vardır. Artık DVD’ler eskiye göre daha da ucuzladı. Öyle ki bir DVD yazıcıyı 100 YTL’nin altında bulmak mümkün. Saklama kapasitesi düşünüldüğün de, ilk defa bilgisayar alacaksanız CD yazıcı yerine DVD yazıcı almanızı öneririm. CD yazıcı DVD’ye yazamaz ama DVD yazıcı aldığınızda DVD ve CD’ye yazdırabilirsiniz.

DVD’lerin 12 ve 8 cm olmak üzere iki tip boyutları vardır. İkisinin de kalınlığı 1.2 mm’dir. CD, DVD, BD, HD-DVD optik medyalarının boyutları aynıdır zaten. Bir DVD tek veya çift katmanlı olabilir. Bir DVD’nin alabileceği video kapasitesi, ona eşlik eden sese ve video ile sesin sıkıştırılma miktarına göre değişir. Çoğunlukla kullanılan 133 dk tanımlaması aslında değişkendir.

DVD içerisindeki bölge kodları (Regional Playback Control-RPC)
Film çeken şirketler, filmleri aynı anda bütün Dünya’da göstermeyebilir. Gösterim tarihleri ülkeden ülkeye göre değişebilir. Bu nedenle, çektikleri bir filmin kopya edilerek başka bir ülkede yasa dışı olarak gösterilmesini engellemek için ülke kodu koyarak kopyalamanın önüne geçmek isterler. Ülke kodu DVD’nin içerisine yerleştirilir. O ülkede satılan DVD playerlerda da ülke kodu bulunur. DVD içerisindeki kodla DVD playerin kodu eşleştiğinde DVD’yi izleyebilir, eşleşmediğinde ise izleyemez. Bölge kodu opsiyonel bir tercihtir. Her zaman konmayabilir. Ülke kodu yoksa, o disk her bölgede oynatılabilir demektir.

8 tane bölge kodu vardır:
0- Bütün ülkelerde izlenebilir
1 -A.B.D ve Kanada
2 -Avrupa, Türkiye, Greenland, Güney Afrika, Lesotho, Swaziland, Japonya, Mısır ve Ortadoğu,
3 -Güneydoğu Asya, Güney Asya, Güney Kore, Hong Kong, Endonesya, Filipinler, Tayvan
4 -Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika, Orta ve Güney Amerika, Pasifik Adaları
5- Rusya, Eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Doğu Avrupa, Hindistan, Moğolistan, Afrika
6 -Çin
7 -Gelecekteki kullanımlar için rezerve edilmiş
8 -Uçak ve gemiler gibi uluslar arası yolcu taşıtları

Blu-ray Disc: Günümüzde artık video, ses ve resim dosyalarının kalitesi geçmiş yıllara oranla daha da artmış durumda. Artan her kalite o oranda da veri saklama alanının da artması demek. Zamanla CD yetmemesi sonucu DVD geliştirildi. Şimdi de artık DVD’ler yetmiyor. Bu yüzden de yeni bir optik disk olarak Blu-ray (BD) geliştirildi. Blu ray Disc, DVD ile aynı boyutlarda olmasına rağmen DVD’nin saklama kapasitesinin 5 katına sahip yüksek yoğunluk (25 GB) içerir ve tıpkı DVD gibi her türlü materyali saklayabilirsiniz. BD playerler DVD ve CD’leri okuyabilir.

Peki nasıl olmuş da bu kadar kapasite sığdırılmış. Bunun iki sebebi var: Birincisi DVD’lerde kullanılan kırmızı lazer yerine dalga boyu daha küçük olan mavi lazer kullanılmış. İkincisi ise daha iyi odaklama (Numerical Aperture –NA) sağlanarak yapılmış. DVD’lerde bu değer 0.65 iken BD’de bu değer 0.85’e çıkarılmış. Böylece daha iyi odaklanan lazer kafası sayesinde daha ince detaylara girilmiş ve DVD’lere oranla da kayıt miktarı arttırılmıştır.
BD’ye HD kapasitesinde yaklaşık 2 saat film kaydedilebilir. BD’nin şu an için tüketiciler tarafından kullanılabilmesi için daha erken diyebiliriz. Çünkü bir BD yazıcının maliyeti 3000 dolara (2008 yılında) kadar çıkabiliyor. Bu kadar bir maliyeti de bir tüketicinin karşılaması zor. Ancak, nasıl geçmişte DVD yazıcılar pahalıydı ve zamanla tüketiciye indi. Bunun gibi biraz daha beklersek BD yazıcılarında zamanla fiyatı düşecek ve alınabilecek makul bir fiyata gelecektir.

“El Yapımı Sinema” kitabından özetlenmiştir.