Senaryo yazmadan önce neden yazdığınızı sorun kendinize. Senaryonuz mantıklı temelle dayansın. Soyut bir çalışma yapacağım diye izleyenlerin kafasını karıştırmayın. Soyut ifadeleri görselleştirmek zordur. Örneğin; Kalbi bir kelebeğin kanadı kadar özgürdü?. Bu tür ifadeler ancak romanlarda olur. Siz ise roman yazmıyorsunuz. Filminiz hiç izlenmeden bitebilir. Ancak senaryoda hayallerinizi zorlamasını da bilin. Görsel öğelerle düşünün. İlginç konular bulmaya çalışın.

Çekim mekanları için de, uçuk yerler seçmeyin. Bazı özel mekanlar izin ve çekim için ayrıca ücret gerektirebilir. İzleyiciyi biraz olsun meraklandırmak için her şeyi açık seçik göstermeyin. İşe biraz gizem katın. Ancak izleyiciyi ters köşeye yatıracağım derken hayal kırıklığına uğratmayın. Açtığınız bir konunun sonunu getirin. Açıkta bırakmayın.

Bir olayı baştan sona kadar anlatmak imkansızsa, olayın başlangıcını filminizin başında küçük küçük sahneler halinde göstererek yada filmin başında yazı ile belirterek anlatabilirsiniz. Yazı ile belirtmede, diksiyonu düzgün olan bir üst ses kullanmanız yerinde olur.

Hızlı, dramatik etki olarak yüksek sahnelerden sonra ara ara izleyiciyi dinlendirin. Etkisi yüksek sahnelerin başı güzeldir. Ancak uzadıkça heyecan düşmeye başlar. Bu yüzden tadında bırakın.

Senaryoda zamanlara dikkat edin. Paranız yoksa maliyeti çoğaltacak yazımlardan kaçının. Örneğin; senaryonuza çok sık akşam çekimleri koyacak olursanız bu size aydınlatma zorluğu olarak geri dönecektir.

Diyalogları gereksiz yere uzatmayın. Edebi sohbetlere girmeyin. Sözlerin yanında mimiklere de anlamlar yükleyin. Senaryoda her karaktere önem verin. Birden çok karakteriniz varsa bu karakterler arasındaki ilişkileri (akrabalık, iş vb) ayrı bir kağıda unutmamanız için not alın. Senaryoyu komple bir yapı olarak düşünün ve senaryonuz bir bütünlük arz etmelidir.

Efekt sesleri ihmal etmeyin. Araba dolu bir cadde de trafik sesleri. Bir çiftlikte hayvan sesleri. Korku vermek için geceleyin kurt, baykuş sesi gibi efektler filminize doğallık katarlar.

Senaryoyu kendiniz yazıyorsanız bir yönetmen gibi de düşünebilirsiniz. Ancak yönetme işini başkasına bırakacaksanız yönetmen kendinizmiş gibi davranmayın. Kamera hareketleri, konumlarını planlama yönetmenin işidir.

“EL Yapımı Sinema” kitabından özetlenerek alınmıştır.