• 26 Eylül 2021

Objektifler

13 Ağu 2015

Objektif, kameranın ön kısmında bulunan mercekler topluluğudur. Bu mercekler vasıtası ile ışığın yönü değişir ve görüntü CCD üzerine düşürülür. Mercekler görüntüden yansıyan ışığı kırarak bir odakta toplar. Böylece gerçek yaşamdaki üç boyutlu nesnenin iki boyutlu benzeri CCD üzerinde oluşur.

Objektifler yapı itibariyle ikiye ayrılırlar:

1-Sabit Odak Uzunluklu Objektifler: Odak uzunluğu değişmeyen objektiflerdir.Genelde sinema sektöründe tercih edilir.Video kameralarda pek kullanılmaz.Kendi aralarında da üçe ayrılırlar.

a-Geniş Açılı Objektifler(The Wide-Angle Lenses)

b:Normal Objektifler (The Normal Lenses):

c:Dar Açılı Objektifler (The Narrow-Angle Lenses):

2-Odak Uzunluğu Değiştirilebilen Objektifler: Netliği kaybetmeksizin değişken odak uzaklığı sağlarlar. Zoom objektifler adıyla bilinirler. Sabit odak uzunuluğu olan objektiflerde ise bu mümkün değildir. Sabit odak uzunluğu olan objektiflerde görüntünün boyutunu değiştirmek için merceğin yada nesnenin konumunu değiştirmek gerekir. Sinema sektöründe de zoom objektifler kullanılır. Video kameralarda ise genelde zoom tipi objektifler kullanılır.

zoom

Objektiflerin Kodlanması

Objektifler belli kriterlere göre kodlanırlar. Aşağıda Fujinon objektifin kodlama yapısı görülmektedir.

kod
Objektiflerin Fonksiyonları

Aşağıdaki resimde, Fujinon objektif üzerinde bulunan butonların fonksiyonları hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz. Canon objektifler içinde fonksiyonlar hemen hemen aynıdır.

fonksiyon