• 26 Ekim 2021

Netlik İçin Kullanılan Aparatlar

13 Nis 2016

Sinema ve dizi çekimlerinde netliği kolaylaştırmak için objektife ek aparatlar takılır.

Böylece yaklaşan veya uzaklaşan nesneleri (follow focus), bir nesneden diğerine (rack focus) netlik kaydırması yapmak gerektiğinde bu aparatlar sayesinde netlik daha kolay ve izleyicinin gözünü rahatsız etmeden yapılır.

Profesyonel kameralarda olmamasına rağmen birçok amatör kamerada otomatik netlik özelliği bulunur. Bu kullanıldığında kamera netlemeyi kendisi yapar. Ama oto fokus kullanmayın çünkü; bu özellik, pratik gibi görünse de kullanımda çeşitli sorunlara yol açar. Farklı uzaklıktaki iki nesnenin aynı karede yer alması durumunda kamera netliği hangi noktaya yapacağına karar veremez. Ayrıca bir ışık kaynağına doğru zoom yapıldığında (örneğin farı yanan bir araba çekiminde) kamera netlik noktasını kaybeder ve görüntü sık sık flulaşır. Otomatik netlik, nesne ekran merkezinde olduğunda ancak netlik yapabilir. Nesne, hareketli olduğunda, camın arkasında, geceleri ve karanlık bölgelerde netlik yapmakta zorlanacaktır. Profesyonel kameramanın netliği kendisinin yapması gerekir.

Netlik Aparat2

Haber çekimlerinde, liderlerin ya da önemli olayların açıklamaları canlı olarak yayınlanır ve canlı yayın sırasında da netlik yapmaya kalkarsanız, netlik yapıncaya kadar görüntünüz flu olabilir, Canlı yayın sırasında netlik yapmak için vaktiniz olmayacaktır. Bunun için önceden bir arkadaşınızı, asistanınızı konuşmacının duracağı yere durdurup netliğinizi buna göre yapın.

Kam geniş