• 16 Ekim 2021

‘Nesnelerin interneti’ ile değişen teknoloji

23 Ağu 2015

Akıllı iletişim aletleri popülerleşirken onları şarj etmekse her geçen gün zorlaşıyor. Güney Koreli bilim insanları elektronik aletleri şarj eden akıllı tekstil ürünleri geliştirdi. Bir uzaktan kumanda gibi işlev gören ürünleri araştırma ekibinin lideri Professor Kim Sang-Woo anlattı:
“İnsanlar gün boyu kıyafetlerinde oluşan statik elektrikten kurtulmaya çalışırlar. İşte biz de bu limitli enerji hakkında araştırma yapmaya karar verdik ve statik enerjiyi bir elektrik kaynağı haline getirdik.’‘

Araştırmacılar günlük hayatta kullandığımız organik kumaşların ürettiği statik enerjiyi akılcı bir yöntemle şarj aleti olarak kullanıyor.

Akıllı kumaşlardan akıllı sensörlere

Üzerinde yüründüğünde aydınlanan yollar Finlandiyalı araştırmacıların son icadı olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmacılar sensörlerin hırsızlık alarmlarına, haritalama sistemine ve bebek izleme monitörlerine kolayca adapte edilebileceğinin altını çiziyor.

Bu günlerde sıklıkla duyduğumuz bir kavram olan Nesnelerin İnterneti, ile uygulanan sistem hayatımızı değiştirecek. Orijinal adıyla ‘Internet of Things’i çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak tanımlamak mümkün.

Aynı teknoloji ile çalışan akıllı bebek monitörleri hatta akıllı emzikler, bebeğimizin ateşi var mı solunumu normal mi gibi bilgileri cep telefonumuza yönlendirilecek.

Finlandiya’da dondurucu soğuklara rağmen çocuklar sokakta uyutulur. Fin anne Soledad Peresin de akıllı aygıtı bebeği için kullanacağını söylüyor:
“Onun vücut ısısını kontrol edebilirim bir değişikliği hemen fark edebilirim. Onu hemen içeri alabilirim. Bebeğinizi iyi tanıyorsanız ne zaman ne şartta uyanacağını da anlayabilirsiniz.”
Kaynak: euronews.com