• 26 Eylül 2021

Neden LCD ekran?

15 Ağu 2015

Vizörler çekim sırasında kameramanın çektiği görüntüyü görmesini sağlayan izleme monitörüdür. Kontrast farkını iyi görebilmek ve gözü yormamak amacıyla profesyonel kameralarda genelde siyah beyaz (B/W) imal edilirler. Vizörlerin temel yapısını CRT(Cathode Ray Tube) adı verilen ve yapı olarak evlerimizdeki siyah-beyaz televizyonlardan pek de farkı olmayan resim elemanı oluşturur. Amatör kameralarda ise LCD (Liquid Criystal Display) vizörler kullanılır. Son zamanlarda profesyonel kameralarda da siyah beyaz vizörün yanında artık ikinci bir LCD ekranda konmaktadır. LCD vizörlerin çalışması sıvı teknolojisine dayanır. LCDler, birbirinden birkaç mikron uzaklaştırılmış iki cam tabakadan üretilmektedir. Tabakalar sıvı kristalle doldurulur ve kapatılır. LCD monitörlerde Thin Film Transistör (TFT) yapısı kullanılır ve pikseller transistörler tarafından kontrol edilir. Transistörlerle anahtarlama yapılarak ışık ya serbest bırakılır ya da tutulur. Renkleri oluşturmak için ise renk filtreleri kullanılır. LCD ekranlar çok incedir ve tarama metodu kullanıldığı için titreşim yapmaz.

LCD ekran

Peki neden LCD ekranlar tercih edilir:
1-LCD ekranların ömrü CRT monitörden daha fazladır.
2-LCD ekranlar manyetizmadan etkilenmezler. CRT’lere göre daha fazla lineer özellikleri sahiptir. Saptırma ayarları gibi problemleri yoktur.
3-İlk başta pahalı gibi görünseler de uzun vadede toplam maliyetleri daha azdır.
4-Güç tüketimleri azdır.
5-Boyutları CRT ekranlara göre daha az yer kaplar.
6-Her pikseli bir transistör kontrol ettiğinden renkler birbirine karışmaz.Daha net görüntüler elde edilir.
7-Gözü yormazlar. CRT monitorlerdeki gibi elektromanyetik dalga yaymazlar.

LCD ekranların kötü yanları ise:
1-Görüş açısı. LCD ekrana doğrudan değilde farklı bir açıdan baktığınızda görüntünün renklerinin değiştiğini göreceksiniz
2-Renk üretimi. Renkler CRT lere göre birbirine karışmasa da gerçek renklerin üretilmesi CRT’leri göre daha zordur.
3-Kontrast oranı. LCD ekranlarda tam siyah rengi elde etmek güçtür.
4-Zamanla ölü pikseller oluşur.