• 16 Ekim 2021

Mikrofonlar

26 Eyl 2015

Mikrofon ses dalgalarını elektriksel titreşimlere çeviren, elektroakustik bir cihazdır. Mikrofon ses dalgalarına göre sinyal gerilimi verir. Bütün mikrofonlar ses dalgalarına tepki gösteren çeşitli şekillerde yapılmış bir diyaframa sahiptir. Mikrofona gelen ses dalgaları diyaframa çarpar ve ses basıncındaki değişikliklere göre diyafram içe veya dışa doğru hareket ederek mekanik titreşimler yapar. Bu titreşimler sonucu mikrofon çıkışında bir gerilim meydana gelir.
Mikrofonla elde edilen elektrik sinyali elektronik devre yardımıyla nakledilir. Elektronik devrede voltajın karşılaştığı bir direnç vardır ve buna empedans denir. Az direnç düşük empedans demektir. Profesyonel uygulamalarda düşük empedanslı mikrofonlar tercih edilir. Çünkü, düşük empedanslı mikrofonlar elektrik sinyaline daha az direnç gösterdiklerinden, motorlardan, klimalardan, floresant lambaların starterlerinden ve benzer elektrikli cihazlardan gelebilecek gürültülere karşı duyarsızdır. Diğer bir üstünlük ise uzun kablolarla kullanılabilirler. Bu nedenle profesyonel uygulamalarda empedansı düşük mikrofonlar tercih edilir.

Fizik yapılarına göre mikrofon türleri:

Dinamik mikrofonlar: Dinamik mikrofonların çalışması, manyetik alan içinde hareket eden bir iletkende meydana gelen manyetik alan ilkesine dayanır. Diyaframa tutturulmuş bir bobin manyetik alan içerisinde sesin şiddetine göre ileri geri hareket ederek bobin uçlarında bir gerilim meydana gelir. Dinamik mikrofon harici güç kaynağına ihtiyaç göstermez. Dinamik mikrofonlar ses kalitelerinin iyi olması, uygun fiyatı, sağlam ve çok amaçlı olması nedeniyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Türkiye’de de haber ortamlarında en çok kullandığımız mikrofon türüdür. Dinamik mikrofon voltajını kendisi ürettiğinden herhangi bir besleme gücüne gerek duymaz.

Dinamik Mikrofon

Kondansatör mikrofonlar: Kondansatör mikrofon, sabit ve delikli bir levha ile çarpan ses dalgalarının etkisi altında serbestçe titreşim yapabilecek bir diyafram ve bunları tutan yalıtkan kısımdan ibarettir. Kondansötör mikrofon diğer mikrofonlar gibi gerilim üretmez. Aksine hariçten uygulanan bir gerilimi değiştirir. Çalışma prensibi, şarjlı bir kondansatörün üzerindeki yükün değiştirilmesi esasına dayanır. Kondansatör mikrofonlar için pil beslemesi bulunur. Bu yoksa 48 Voltluk bir çalışma gerilimi bağlanır. Bu voltaj kamera üzerinde bulunan +48 V çıkışı ile verilebilir. Kondansatör bataryaya bağlı olduğu için daima şarjlıdır. Diyaframa ses dalgaları çarptıkça iki plaka arasındaki açıklık değişir dolayısıyla da kondansatör üzerindeki kapasitenin değişmesine yol açar. Kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle röportajlarda kullandığımız yaka tipi mikrofonlar bu yapıya sahiptir.

Kondansatör Mikrofon

Şerit mikrofonlar: Şerit mikrofonların çalışma prensibi dinamik mikrofonlar gibidir. Alüminyum veya kalaydan yapılmış çok ince şeridin gelen ses dalgasına göre ileri geri hareket etmesi sonucu gerilim oluşur. Şerit mikrofonlar çok hassas olduğundan genellikle kapalı yerlerde, yani şerit yönünün rüzgar etkisi ile değişmeyeceği ortamlarda kullanılır. Kuvvetli bir sarsıntı ve darbe sonucunda mikrofon bozulabilir. Bu tip mikrofonların kalitesi yüksektir. Özellikle müzik yapımlarının ses kaydında bu tip mikrofonlar tercih edilir.

Şerit Mikrofon

“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır.