• 26 Eylül 2021

Michael Moore’danYeni Film

13 Eyl 2015

13 Eylül 2015

ABD’li ünlü belgesel yönetmeni Michael Moore’un Amerikan silah endüstrisini konu aldığı yeni filmi “Where to Invade Next”in dünya prömiyeri Toronto Uluslararası Film Festivali’nin açılış gecesinde yapıldı ve film ayakta coşkuyla alkışlandı.

Toronto Uluslararası Film Festivali, 40’ıncı yılında “duble gala”yla açıldı. Açılış gecesi dünya prömiyerini yapan ilk film, Kanadalı Jean-Marc Vallee’nin yönettiği “Demolition” oldu. Diğeri ise ABD’li ünlü belgesel yönetmeni Michael Moore’un “Where to Invade Next” filmiydi. Türkçe’ye “Bundan Sonra Nereyi İstila Ediyoruz” diye çevrilebilecek film, Moore’un “Kapitalizm: Bir Aşk Hikâyesi”nden 6 yıl sonra yönetmen olarak imza attığı ilk yapım. Toronto Uluslararası Film Festivali programında adı açıklanana kadar çoğu kişinin varlığından haberdar olmadığı “Where to Invade Next”, başka sürprizler de içeriyor. Amerikan silah endüstrisi üzerine bir araştırma niteliği taşıyan filmde Moore, başta Avrupa olmak üzere “Amerikan ruhu”nu aramak üzere birçok yabancı ülkeye gidiyor. Moore filmde, ABD’nin hamasi vatanseverlik ve sürekli savaşla geçirdiği yıllar sonucunda kendi demokrasisine karşı ilgisiz hale geldiğini öne sürüyor. Moore, Slovenya’da ücretsiz üniversite eğitimi, Finlandiya’da mükemmel bir eğitim sistemi, İtalya’da ise güçlü sendikalar buluyor. Filmin gösteriminden sonra seyirciler tarafından ayakta coşkuyla alkışlanan Moore, seyircilere Slovenya kolej başvuru formları ve Alman yapımı kalemler dağıtmayı da ihmal etmedi. Moore, ABD sağlık sistemini yerden yere vurduğu “Sicko” filmi nedeniyle “başka ülkelerin hatalarını görmezden gelerek iyi niteliklerini öne çıkardığı” için eleştirilmişti. Yaptığı “Ben oralara Michael Moore ot değil çiçek toplamaya gittim” açıklamasıyla yeni filmine getirilecek benzer eleştirileri de önceden yanıtlamış oldu. Moore filminin ülkede değişime ilham vereceğini ve değişimin nasıl hızla hayata geçirilebileceğini düşünüyor. Siyasi hırçınlığından vazgeçmeyen Moore, Amerikan hükümetindeki erkek egemenliğini de azınlığa dayalı bir  yönetimin ırkçılığına benzetiyor.

‘DEMOLITION’ ELEŞTİRMENLERİ İKİYE BÖLDÜ

Festivalin resmi açılış filmi “Demolition”da, ABD’lü ünlü oyuncu Jake Gyllenhaal, karısını bir otomobil kazasında kaybeden New York’lu bir yatırım bankacısını canlandırıyor. Film, trajik bir kazayı konu almasına karşılık, yas tutmayı reddeden ana karakteriyle “Komik ve neşeli” olarak nitelendi. Filmin bugüne kadar yaptığı “en rock’n roll film” olduğunu söyleyen yönetmen Jean-Marc Vallee, “Bu akşam çıkaracağımız gürültüyle festivalin tonunu belirleyeceğimizi düşünüyorum” dedi. “Demolition” eleştirmenlerden farklı tepkiler alsa da Gyllenhaal’un başarılı performansı konusunda herkes hemfikir oldu. 10 gün sürecek festival, Ridley Scott’un uzayda bir hayatta kalma mücadelesini anlatan “The Martian”ı; eşcinsel hakları filmi “Freeheld” ve Robert Redford ile Cate Blanchett’i buluşturan döküdrama “Truth” gibi birçok önemli filmin dünya prömiyerine sahne olacak.

Kaynak: Habertürk