• 16 Ekim 2021

Kameramanlık Mesleğine Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

15 Eyl 2015

Bir çekime çıkarken :
-Tripoda gerek var mı? Omuzdamı çekilecek, hareketli bir ortam mı?
-Gidilecek yerdeki aydınlatma durumu nasıl?
-Ne tür kamera hareketleri ve açıları yapılabilir?
-Ses durumu nasıl?
-Çıkmadan önce kameranın swiç konumlarına dikkat edin. Sizden önce başka bir arkadaş kamerayı kullanmış olabilir ve swiçlerin konumu sizin çekiminize uygun konumda olmayabilir.
-Bandın başına 1 dakikalık color bar kaydedin.
-Kamera bataryalarını ve kasetlerini numaralandırın. Çekim sırasında bu numaralandırma size kolaylık sağlar.
-Yedek kaset ve batarya bulundurun. Belki oradan başka bir çekime geçebilirsiniz, mevcut çekim planladığınızdan uzun sürebilir.


Çekim sırasında ve daha sonrasında;
Çekimden veya haberden en az yarım saat kadar önce mekanda olmaya gayret edin.Bu size çekim için iyi bir açı,daha çok seçme alanı sağlar.
-İyi bir yer seçiminden sonra tripodun ayarlarını yapın. Her çekimde tripod kullanmaya özen gösterin.Kullanmadığınız her tripod,size sallanan görüntü ve bel ağrısı olarak geri döner.
-Kameranın filtresinin, macronuz ve shutter hızınız kapalı, vizör ayarlarınız düzgün ve swiçlerin (gain 0 dB,WB ayarınız yapılmış ya da Preset konumunda) çekime uygun konumda olup olmadığına dikkat edin.
-Omuz çekimlerinde en zor olan kameramanın hareketsiz kalma zorunluluğudur. Rahat kıyafetler giymeye özen gösterin. Omuzdaki çekimlerde terleme en büyük sorundur.
-Çekilecek detaylar ne olmalı, konuya özel ayrıntılar nelerdir?
-Kompozisyon kurallarına özen gösterin.
-Aydınlatmaya dikkat edin. Haber ortamlarında ışığın kameranın arkasından gelmesine dikkat edin.
-Haber ortamında kayıttan çıkılacak yere dikkat edin. Gündeme ilişkin konularda kayıtta olmaya özen gösterin.
-Netliğin bozulmasına izin vermeyin
-Gereksiz kamera hareketlerinden kaçının.
-Haber çekimlerinde bir gözünüz vizörde olsun diğer gözünüzde çevreyi kontrol etsin ki kameranın bakış alanında olmayan önemli olayları da kaçırmayın.
-Kameranın içine su ve toz gibi cisimlerin girmesini engelleyin. Kamerayı koruyucu kılıfı ile kullanmaya özen gösterin.
-Kamerayı sert bir şekilde yere bırakmayın. Kalabalık ortamlarda özellikle de tripod üzerinde bırakmayın. Birisi gelir çarpar,ve ya sert rüzgarlardan dolayı tripodun ayağı kayıp kamera devrilebilir.
-Çektiğiniz kasetleri kamera üzerinde izlemeye kalkmayın. Bu video kafa ömrünün yarıya inmesi demektir.
-Kamera uzun süre çalıştırılmayacaksa içerisinde kaset ve batarya bırakmayın.
-Mesleğinizle ilgili kitap ve dergileri edinmeye gayret gösterin.

-İyi bir gözlemci olun. Çevresine gören gözlerle bakması, duyan kulakla çevresini dinlemesi gerekir. Bir başka söyleyişle, yapımcının antenleri dışa dönük olmalı, çevresinde olup bitenleri potansiyel bir haber olarak görmeli ve duymalıdır. Hiç beklenmedik bir olay, bir durum kameraman için ilginç bir haber haline getirilebilir.
-Bir çalışma disiplininizin olması gerekir: Haber ve program yapımında zaman çok önemlidir ve her şey belirli sürede gerçekleştirilir.
-Esnek olun. Esneklik kişinin doğuştan kazandığı bir özelliktir. Esnek olmak başarıyı arttırır. Katı kurallar içerisinde olan, kendi düşüncelerini hiç bir biçimde değiştirmeye yanaşmayanların sürekli başarılı olması beklenemez.
-Her şeyden önce gerçeğe sıkı sıkıya bağlı kalın. İzleyiciyi yanlış bilgilendirecek çekim ve haberlerden kaçının. İnsanlara olan sorumluluk duygusu ve vicdanınız sizin için en iyi yol göstericidir.
-Denemelere girişin. Kendinizi tekrar etme riskinden kurtulun. Başarılı olan herkesin kendine özgü yöntemleri vardır.
-Haberleri ve filmleri inceleyin. Ne nasıl yapılmış, nasıl çekilmiş, eksikleri, fazlalıkları neler bunların karşılaştırmasını yapın.
-Elinizde ki kamerayı ve malzemeleri iyi tanıyın. Kameradan en iyi verimi almak ancak bu sayede mümkündür.

-Çalışın, çok çalışın…..