• 16 Ekim 2021

Medyada Haber Grubunun Üyeleri ve Görevleri

4 Kas 2015

Editör (News Editors) : Haber bülteni veya haber içerikli diğer yapımlar için yurtiçi ve yurtdışındaki siyasi, ekonomik, toplumsal olaylarla ilgili gelişmeler hakkında bilgi edinir, bu başlıklardan seçim yapar ve program türünün yapısına ve habercilik ilkelerine uygun olarak habere dönüştürülmesinden sorumlu uzman kişi. Haber dönüşüm sürecinde yaratıcı bakış açısı ile hikayenin kurulması sonrasında görev alan ekibin bilgilendirilmesi ve sürecin takibinden sorumludurlar.

Muhabir (TV Reporter) :Uzman olduğu konu ve alanla ilintili olarak medyada yer alması amacıyla araştırma yapan, olay yerinden haberlerini anonsları veya yaptığı röportajlarla izleyenlere aktaran, habercilik ilkeleriyle görev yapan nitelikli kişi.

Haber Spikeri (News Presenter) : Radyo veya televizyonların haber merkezleri tarafından hazırlanan haber bültenlerini mikrofon ya da kamera karşısında canlı olarak sesiyle sunan, bülten içinde olay yerlerindeki muhabirlerle canlı bağlantılar kuran, doğru ve yerinde sorular soran, stüdyodaki veya telefon bağlantılarıyla konuklarına soru yönelten, görevde bulunduğu süre içinde güncel gelişmeleri ajanslardan ve iç haber trafiğinde yakından izleyen sunduğu habere hakim olan, ciddi, saygın, izleyiciye güven veren, Türkçeyi standart, doğru ve temiz kullanan, haberin mesajını özümseyerek, anlayarak seyirciye yansıtan, siyasi haberlerde tarafsız tavrını koruyan, yabancı sözcükleri aslına uygun olarak kullanan, vurgu ve fonetik hatalar yapmayan nitelikli kişidir.

Kaynak: RATEM Mesleki Yeterlilik Sertifika Merkezi, Televizyon Yayıncılığı ve Yapımcılığı Meslek Haritalama Raporu, Hazırlayanlar: Prof Dr. Peyami ÇELİKCAN ve Yrd. Doç. Dr. Nalan BÜKER, Ağustos 2013, İstanbul