• 26 Eylül 2021

Medya ve Sinema Sektöründe Işık Ekibi ve Görevleri

18 Kas 2015

Görsel dilin yaratılması ve atmosferin yaratılması aşamasında ışık televizyon yapımları ve film için son derece önemlidir. Medya ve sinema sektöründeki ışık ekibinin görevleri ise şöyledir:

Işık Şefi (Gaffer- Chief Lighting Technician) : Tasarlanmış ışık efekti yaratmak amacıyla film ve video yapımlarında aydınlatma planını yaparak aydınlatma ekipmanlarının kullanımını sağlar. Aydınlatma ekipmanlarını öncelikle ihtiyaca uygun olarak temin eder, plana uygun yerleştir, çalıştırır ve bakımını yapar. Gerekli güç kaynağı düzenlemesinden sorumlu baş ışık teknisyenidir. Film yapımlarında tasarlanan atmosfere uygun aydınlatmanın yapılmasına ilişkin direktifleri Görüntü Yönetmeninden alır.

Televizyon yapımlarında stüdyo, plato ya da çekim gerçekleştirilecek alanda dekor tasarımına ve bütçeye uygun ışık malzemeleri kullanmak suretiyle ışık planlamasını ve uygulamasını gerçekleştirir. Stüdyo tipi çalışmalarda ağırlıklı olarak yönetmen, Sanat Yönetmeni ve Işık şefi atmosferin yaratılmasına birlikte karar verir. Asistan ve ekibi ile birlikte ışık dizaynı ve uygulamasını gerçekleştirir. Yapımın büyüklüğüne bağlı olarak birden fazla ışık asistanı ile birlikte görev yapar.

Işık1

Birinci Işık Asistanı (Best Boy Gaffer) : Yapımı gerçekleşecek işe en az ışık şefi kadar hakim olabilecek donanımda ve ışık asistanlarının başıdır. Prodüksiyonla koordineli çalışarak, istenen tüm ışık malzemesinin çekime gelmesini, güvenlik koşullarına uygun kullanımını sağlar. Işık ekibinin çalışma programlarını düzenler, çalışma saatleri ile ilgili formlarının düzenli doldurulmasını sağlar.

Işık2

Işık grubunun diğer üyeleri ise;

– Işık Asistanı (Lighting Technician)

– Işık Masası Operatörü (Dimmer Desk Operator)

– Robot-Takip Işığı Operatörü (Moving Light Operator)

– Elektrikçi (Practical Electrician),

– Jenaratör sorumlusu (Genny Operator) olarak sıralanabilir.

Kaynakça: RATEM Mesleki Yeterlilik Sertifika Merkezi , Televizyon Yayıncılığı ve Yapımcılığı Meslek Haritalama Raporu, Hazırlayanlar: Prof Dr. Peyami ÇELİKCAN ve Yrd. Doç. Dr. Nalan BÜKER, Ağustos 2013, İstanbul