• 19 Ekim 2021

Klip Yönetmenleri Youtube’dan Telif Hakkı İstiyor

1 Şub 2016

Türkçe şarkıların Youtube’daki tıklanma sayıları artınca video klip yönetmenleri telif haklarını almak için harekete geçti. Müzik piyasasında eser sahibi, yorumcu ve yapımcıların paylaştığı telif haklarına klip yönetmenleri de ortak oluyor. Son yıllarda Youtube’da artan tıklama sayılarında video kliplerin önemli payı olduğunu gören klip yönetmenleri, buradan elde edilen teliften pay almak istiyor.

Habertürk’ün haberine göre, Mustafa MayadağKahraman Afyonoğluİzzet Öz ve Nihat Odabaşı’nın da aralarında bulunduğu isimler, Youtube’da izlenen Türkçe klipler üzerinden eser sahipleri, yorumcular ve yapımcıların paylaştığı telif hakkından pay almak için örgütlendi.

“Video da bir sanat eseri” 

Girişimin başını çeken isimlerden prodüktör Ethem Kantarcıoğlu, “Video da bir sanat eseri ve telife tabi. Telifin üçte birinin yarısını alacağız. Son aşamaya gelindi. Meslek kuruluşları destek oluyor. Şu an 50’nin üzerinde yönetmen var hareketin içinde. 70’i bulur diye tahmin ediyorum. Yıllardır verilmeyen hakkımızın peşindeyiz” dedi.