• 26 Ekim 2021

Kaynakların Gizliliği ve Haber Kaynaklarıyla İlişkiler

17 May 2016

Haber, kaynağın güvenliğini, haklarını ve özel yaşamını tehlikeye sokacak nitelikteyse ya da haber kaynağı gizli kalmak istemişse, kaynağın kimliği deşifre edilmemeli, böyle durumlarda, kaynağa, deşifre etmeden atıfta bulunulmalı, kişiyi ve özelliklerini tarif eden bilgiler de kaynağın deşifre edilmesi sonucunu doğurabileceğinden, bu bilgilerde kullanılmamalıdır.
– Haber yaparken, kaynağın çıkarlarına alet olunmamalı.
– Kurumsal ya da bireysel haber kaynaklarıyla ilişkilerde, haberciliğin gerektirdiği mesafe korunmalı.
– Haberin kaynağının haberin tarafı olduğu durumlarda, daha da ihtiyatlı olunmalı, enerji, sağlık, çevre, eğitim gibi bütün toplumu ilgilendiren konularda –kamuyu aydınlatalım derken- haber kaynağının lobi faaliyetinin aracı konumuna gelmekten kaçınılmalı.
– Haberciler, hiçbir şekilde hediye kabul etmemeli.
– Haber kaynağından ya da haberin taraflarından maddi kazanç sağlanmamalı, para karşılığı haber yapılmamalı.
– Haber amacıyla gidilen yerlerdeki masrafların haber kaynağı tarafından ödenmesine izin verilmemeli.
Haber yapma karşılığında, haber konusu hizmetler ve ürünlerden ücretsiz yararlanılmamalı.

– Haber mutlaka bir kaynağa dayanmalı; bu kaynak haberin içinde açıkça belirtilmeli, bu ilkenin istisnası sadece kaynağın gizliliğinin korunması gereken durumlar olmalı.
– Haberin hazırlanmasında mümkün olduğunca, doğrudan olayın taraflarından bilgi alınmalı. – Spekülasyonlar haber kaynağı olarak kabul edilmemeli.
– Tek bir kaynaktan gelen istihbarata dayanarak haber yapılmamalı, mümkün olduğunca, istihbarat başka kaynaklardan da teyit edilmeli, teyit edilmemiş istihbarata şüpheyle yaklaşılmalı.
– Gelen istihbaratı kontrol etmeden aceleci ya da kolaycı davranıp haber yapılmamalı.
– Başka yayın organlarında yayınlanan haberler, tartışmasız doğru olarak kabul edilip kaynak olarak kullanılmamalı.
– Haberlerde kullanılan belgeler ve kanıtlar gerçek olmalı, belgelerin üzerinde oynanmamış olmalı, güvenilirliğinden endişe edilen bir belge ya da kanıt mutlaka teyit edilmeli, gerekirse, belge ya da kanıt üzerinde uzmanlarca inceleme yapılması sağlanmalı.

Televizyon Yayıncıları Derneği’nin “Televizyon Habercileri İçin Rehber” kitabından alınmıştır.