• 20 Ekim 2021

Kamera kullanırken bunlara dikkat

13 Ağu 2015

Amatör ve yarı profesyonel kameraları kullanırken:

-Kamera kasası için: Kamera gövdeniz kirlenmiş ise, gövdeyi su ile hafif nemlendirilmiş yumuşak bir bez ile temizleyiniz. Sonra da gövdeyi kurulamak için kuru ve yumuşak bir bez ile siliniz. Kamera gövdesini temizlemek için tiner, benzin türü uçucu maddeler kullanmayın.

-LCD ekranına aşırı basınç uygulamayın. Ekranda bulanık noktalar belirebilir ve LCD ekranınıza zarar gelebilir. Kameranızla çekim yaparken LCD ekranının arkasının ısınması normaldir. Bunu fazla dert etmeyin. Kamerayı LCD ekranı açık iken değil de doğrudan vizörden bakarak çekmeyi alışkanlık haline getirirseniz hem pil hem de LCD ekranın ömrü için sizin yararınıza olur. Pilden tasarruf etmek için LCD ekranı kapatın. LCD ekranınıza sivri uçlu nesnelerle dokunmayın.

-Hafıza kartı üzerine etiket yapıştırmayın. Kutusunda taşıyın. Terminallere dokunmayın.

-Islatmayın. Direk güneş ışığı altında bırakmayın. Aynı şeyler kamera gövdesi ve kaset içinde geçerlidir. Yüksek nemli alanlarda bırakmayın. Hafıza kartlarınızı mıknatıslardan ve manyetik alanlardan uzak tutun.

Kameranızı soğuk bir yerden sıcak bir yere götürdüğünüzde (veya tersi) nem yoğunlaşması yaşanabilir. Bu gibi durumlarda fazla yapabileceğiniz bir şey kalmamıştır. Kamerayı kapatıp, kameranızın yeni ortama uyum sağlamasını bekleyeceksiniz. Nem yoğunlaşmasından korunmak için, aşırı ısı farkı olan mekan değişiminde kameranızı çantasına koyun ve kapatın. Çanta içindeki hava sıcaklığı ortam sıcaklığı ile aynı olduğunda ki bu süre birkaç dakikadan bir saate kadar sürebilir, kameranızı çıkartıp çekime başlayabilirsiniz.

-DVD kameralarınızın içindeki lenslere dokunmayın. Tozdan korumak için kapağı açık bırakmayın. Lens de toz olduğu zaman küçük bir vantilatörle uzaktan temizleyin.

-Kameranızı konektörle bağlarken (TV, PCvb) konektörleri zorlayarak kameraya takmayın ve doğru yönde takıldığından emin olun. Aksi halde kameraya kalıcı zararlar verebilirsiniz.

-Kameraya kaset takarken zorlamayın.

-Resim veya sesteki bozulmalardan korunmak için kaseti başa sarın ve kaseti muhafazasına koyarak dik bir şekilde saklayın. Ayrıca kaset üzerindeki kayıt koruma çentiklerini ”save” poçizyonuna getirin.

-Oto fokus özelliği, yansımanın çok olduğu (araba camı, araba farı), çok hızlı hareket eden nesnelerde, çok yağışlı zamanlarda ve gece çekimlerinde istenen netliği yapamaz. Bu nedenle kameranızın manuel netlik özelliği varsa bunu kullanın.