• 26 Ekim 2021

Kamera Hareketleri

15 Ağu 2015

Kamera hareketleri yardımıyla nesnelere yaklaşabilir veya uzaklaşabilir, hareket eden nesnenin hareketini izleyebiliriz. Fakat kamera hareketinin sınırsız olanaklarını yerli yerinde kullanmalıyız. Kamera hareketinin birbirleri ile tutarlı olması gerekir. Çevrinme ve kaydırma hareketi zaman alan bir hareket olduğu için haber çekimlerinde fazla kullanılmaz. Haberde en çok kullanılan kesmedir. Yani sabit kareler almaya özen göstereceğiz. Kamera hareketlerinin titremesiz olması gerekir ve bunu sağlamakta kameramanın görevidir. Çünkü izleyen dünyayı titremeden görür ve televizyonda gördüğü görüntünün de böyle olmasını isteyecektir.

Çevrinme gözün yapmadığı bir harekettir. Göz genelde kesme yapar. Örneğin; odanın bir köşesinden başka bir köşesine bakışlarınızı çevirdiğiniz zaman göz aradaki mesafeyi görmeden kesme yaparak diğer köşeye geçersiniz. Göz çevrinmeyi bir nesneyi takip ederken yapar. O nedenle kamera da gereksiz çevrinmelerden kaçınılmalıdır. Çevrinmenin sonunda izleyici beklediği yeniliği bulamazsa ilgisini yitirir. Yumuşak bir çevrinme hareketi biraz da tripodun kalitesine bağlıdır. Kamera hareketi ne çok hızlı ne de çok yavaş olmalıdır.

Yatay çevrinme (pan): Kameranın yatay ekseni etrafında sağa veya sola hareketidir. Pan en çok yapılan kamera hareketidir. Çok yavaş ya da çok hızlı yapılan bir pan hareketi konu üzerinde çok kalınmasına ya da ayrıntıların yeterince algılanmamasına neden olabilir. Pan hareketi iki konuyu birleştirmek için kullanılabilir (örneğin: bir kişiyi dinleyen topluluktan konuşmacıya yapılan pan hareketi). Pan hareketinin 90 °’yi geçmemesi gerekir. Daha geniş açılı bir pan hareketi bitmek bilmez ve süreyi uzatır. Özellikle haber çekimlerinde kamera hareketinin süresi önemlidir. Hareketli bir nesne takip ediliyorsa pan süresinin önemi yoktur. Ama pan hareketi nesnenin hareketinden geç kalmamalıdır.

Dikey çevrinme (tilt):Kameranın aşağı ve yukarı doğru yaptığı kamera hareketidir. Pan kadar sık kullanılmaz. Tilt, genelde nesnelerin dikey hareketlerini görmek için kullanılır. Yeni bir nokta tanıtılacağı zaman kesme yapmak çevrinme yapmaktan daha hızlıdır. Özellikle ekrandaki haber sürelerinin kısalığı dikkate alındığında zamanın önemi daha da anlaşılır. Kamera çok dar bir alan içerisinde ise sırf hareket katacağım diye de çevrinme yapmayın.

Kaydırma: Kameranın herhangi bir araç üzerinde ileri, geri, öne veya arkaya doğru kaydırılmasıdır. Çevrinme ile kaydırma arasındaki fark, çevrinmede kamera olduğu yerde durmakta ve bir eksen üzerinde hareket etmekte, kaydırma da ise kamera gövdesi ile beraber hareket etmektedir. Kaydırma hareketi, uzun odaklı merceklerle yapıldığında hareketdeki sarsıntıyı daha da büyütürler. Bu nedenle kaydırmanın geniş açılı mercekle yapılmasında fayda vardır. Kaydırma çekimlerinin çoğu, birbirine eklenen rayların üzerinde hareket edebilen bir dolly vasıtası ile yapılır. Böyle bir düzenek dizi, reklam filmi veya sinema gibi zaman ve mekan planlaması yapılabilen prodüksiyonlarda kullanılmaktadır. Ancak haber ortamlarında kaydırma hareketi için zaman ve imkan yoktur. Kaydırma adına tek yapılan kamera omuzda yürüyen kişiyi (ileri veya geri geri) takip etmektir.

Optik kaydırma (zoom in, zoom out):Kameranın sabit pozisyondayken, objektif aracılığıyla yapılan hareketlere zoom hareketleri denir. Zoom, görüntünün büyütülüp küçültülmesi hareketidir. Sık sık zoom girip çıkmak kamerayı ilk kullananların en sevdikleri hareketdir. Ancak profesyonel kameramanlar zoom işlemini o denli sık yapmazlar. Siz de yapmayın. Çünkü insan gözü zoom yapmaz. Siz genel ortamdan seçtiğiniz bir objeye gözünüzle zoom yapamazsınız.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>