• 26 Eylül 2021

Kamera Bataryaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 Oca 2016

Her kameranın çalışması için belirli bir voltaj aralığına ihtiyacı vardır. Bu mevcut şebeke frekansının doğrultulup voltajının küçültülmesi işlemini yapan kamera güç kaynağı ile yapılabileceği gibi bataryalar sayesinde de yapılabilir. Bataryalar doğru akım üretirler ve bu bataryadan elde edilen doğru akım alternatif akımdan dönüştürülen doğru akıma göre çok daha sağlıklıdır. Eğer besleme adaptörü ile kamerayı çalıştırırsak kameramanın hareket kabiliyeti azalır. Oysa batarya ile besleme yaptığımızda kameraman özgürce hareket edebilir. Bugün gelişen teknoloji ile birlikte kameralar için standart bir bataryadan söz edemeyiz. Ama kesin olan şudur ki; kamera üzerinde kullanılan bataryaların kuru bataryalar olduğu ve belli bir kullanım süresinin sonunda dolma işlemi için tekrar şebeke gerilimi kullanıldığıdır.

Dünyada bitmeyen batarya henüz imal edilmemiştir. Her batarya zamanı geldiğinde biter. Bu süre, kameranın zoomunu, ışığını kullanmamıza ve hava şartlarına göre değişir. Bataryanın bitecek olması psikolojik olarak kameramana da yansır. Bir gün gelip güneş enerjisi ile çalışan ve geceleri enerjisini depolayan kameralarda kullanıma girecektir.

Bataryaların normal kullanımında bile bir ömürleri vardır. İnsanoğlu gibi hiç bir cihazın da ömrü sonsuz değildir. Bataryanın ömrü kullanım sıklığına, şarj aletinin çeşidine ve kalitesine göre değişir. Katalogda yazan orijinal şarj cihazları kullanılmalıdır. Aksi takdirde bataryanın ömrü çabuk bitecektir. Şok edilerek şarj etmek de bataryanın ömrünü önemli ölçüde azaltır.

Batarya1

Bataryalar kimyasal reaksiyon ile enerji üretirler. Bu kimsayal reaksiyonu engelleyen sıcaklıkta verimli çalışamazlar. Genel olarak bataryaların çalışma sıcaklıkları -10 ile +40 ° arasındadır. Daha soğuk ve sıcakta çalışabilen özel aküler vardır.

Bugün dünyada bir çok çeşit batarya türü kullanılmasına rağmen bataryalar üretim çeşitlerine göre genelde üç sınıfa ayrılırlar:
Nicel-Cadmiyum (Ni-Cd) Bataryalar
Nicel-Metal Hidrit (Ni-MH) Bataryalar
Lityum-İon (Li-İon) Bataryalar: Son yıllarda batarya teknolojisindeki en büyük buluş li-ion bataryalar olmuştur. İlk li-ion bataryalar 1991 yılında Sony tarafından kullanılmıştır. En fazla enerji yoğunluğuna sahip bataryadır. Bunun yanında ağırlıklarıd a çok azdır. Li-İon bataryanın nominal gerilimi 3.6 V’tur.Bu Ni-Cd ve Ni-MH bataryaların üç katı demektir.Bu avantajlarının yanı sıra bir takım dezavantajları da vardır.Bu bataryalar hem çok düşük hemde çok yüksek şarja karşı duyarlıdırlar.Bir li-ion pilin şarjı esnasında şarj voltajının %1’den fazla oynamaması gerekir.
Bu nedenle orijinal şarj cihazlarının dışında başka şarj cihazlarında şarj etmeyin. Ayrıca diğer bataryalara nazaran daha pahalıdırlar. Li-ion bataryaların hafıza efektleri yoktur. İstenildiği zaman şarj edilebilirler.Kullanımı sırasında lineer bir doğrultuda boşaldığından o andaki kapasitelerinin ne olduğu ölçülebilir.Artık kameralardaki bataryalar yerini li-ion bataryalara bırakmaktadır.

Batarya kullanımında dikkat edilecek hususlar:
-Şartları tam olarak yerine getirmeden (volt, ilk dolum vb.) bataryayı hizmete sokmayın.
-Bataryayı tamamen bitmeden şarja koymayın, ama bataryayı hiçbir surette sıfırlayacak kadar da boşaltmayın. Şarja takerken (+) ve (–) kutuplarının doğru yere takılmış olduğundan emin olun.
-Asla tamir veya tadilat yapmaya kalkmayın.
-Asla imha etmeyin.
-Oda sıcaklığında tutun.
-Zaruri olmadıkça çok sıcak ortamda ya da direkt güneş ışığı altında bırakmayın.
-Birkaç ay boyunca kullanılmayacaksa tam dolu halde plastik çantası içinde ve serin bir ortamda muhafaza edin
-Her kullanımdan sonra mümkünse en fazla 48 saat içinde şarj edilmiş olmasını sağlayın
-Acil yada beklenmedik durumlar dışında hızlı (quick) şarj edebilen cihazları kullanmamaya ve bataryanızın hızlı şarj edilmemesine özen gösterin
-Batarya uçlarını asla kısa devre yapmayın
-Bataryaları numaralandırın
-Ateşten uzak tutun. Piller her zaman ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Sıcaklık artışı ile pilin kendiliğinden boşalma oranı artar
-Yağışlı havada ve nemli havada bırakmayı
-Mekanik darbelere karşı koruyun
-Verim düşüklüğüne neden olduğundan, özel durumlar dışında bataryaların 0? C’nin altında ve 40 ?C’nin üzerinde şarj edilmesi tavsiye edilmez.
-Şarj süresince pil sıcaklığı giderek artar. Ortamda havalandırma yeterli değilse bataryalar aşırı ısınır ve performans düşer. Özellikle yüksek akım ve hızlı şarjlarda batarya sıcaklığı mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.
-Çocukların bataryalarla oynamasına asla izin vermeyin. Çünkü bataryalar insan sağlığına zarar veren kimyasal maddeler içerirler.
-Bataryayı cebinizde taşırken madeni para, yüzük vb gibi madeni eşyalar yüzünden kısa devre olmamasına özen gösterin. (Büyük Anton bataryalar cebe sığmayacağı için bu mümkün olmayabilir ama ince (NP) batarya kullanıldığında bu kısa devre olabilir).
Kullanım ömrünü tamamlayan bataryalar:
-Bu bataryaların içi değiştirilecekse hepsi aynı anda değiştirilmelidir.
-Bataryalar toprağa gömülmemelidir. İçindeki kimyasal madde zamanla toprağa karışıp toprağı ve suyu zehirleyecektir.
-Ömrü biten batarya yakılarak imha edilmemelidir. Bu gibi durumlarda bataryalar patlayabileceği gibi zehirli olan kimyasal maddelerde çevreye yayılabilir.
-Bataryalar basınç altında ezilmemeli, fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutulmamalıdır.

Kameramanlık Mesleğine Giriş-küçük“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>