• 16 Ekim 2021

İnternet Videosu Çok Kaliteli Olabilir mi?

15 Ağu 2015

Bu da akla “İnternete her kalitede video yüklenebilir mi? Sorusunu getiriyor. Bunun cevabı evet olacaktır. Her kalitede (HD bile) videoları internete rahatça yükleyebilirsiniz. Ama izletemezsiniz. İzleyecek kişinin bilgisayarında uygun kodeklerin olmaması en önemlisi de yukarda belirttiğim gibi veri yolu hızının her geçen gün gelişme göstermesine rağmen henüz istenen seviyeye gelmemiş olması gibi sebeplerden dolayı, izleyici videoyu online olarak izleyebilmek için saatlerce beklemek zorunda kalabilir.

Bir filmi, videoyu en kaliteli olacak biçimde çekebilirsiniz. Fakat bunu internet üzerinden Dünya’ya yaymak istediğinizde karşınıza kriterler çıkacaktır. İnternet videolarının iki temel özelliğinden bahsedilebilir:

1-Boyutlarının ve de dolayısıyla kapasitelerinin diğer medyalardaki (DVD, CD, TV Yayını) videolara göre daha küçük olması, (örneğin; 1 saatlik DVD kalitesinde bir film yaklaşık 2 GB yer kaplarken, internette ki aynı süre için kapladığı alan 200 MB’dir.

2-Çok sınırlı bir sayıda format desteğinin olmasıdır ki, internette izleyebileceğiniz videoların türü bir elin parmaklarını geçmez.

Videoyu yüksek ve düşük çözünürlük olmak üzere iki ayrı kalitede hazırlayıp, izleyicinin internet hızı ve band genişliğine göre birini seçmesini sağlayabilirsiniz. Herkesin izleyebileceği geniş format desteğini kullanın. Özel, az kullanılan bir format kullanırsanız, izlenebilmesi için gerekli olan kodek ismini, indirilebileceği linki de vermek zorundasınız. Bir konu ile ilgili video yerleştirdiğinizde, onunla ilgili olabilicek diğer videoları da hemen altında belirtmeyi ve gerekirse linkler vermeyi unutmayın.

Video Boyutlarını Neye Göre Karar Vereceksiniz?

Burada en temel referansınız kullanıcıların ortalama bağlantı hızları olmalıdır. Bu konuda Türkiye veya Dünya’daki band hızları konusunda küçük bir araştırma yapmanız yerinde olacaktır. Bağlantı hızı düşükse videonuzun sıkıştırma oranının yüksek, piksel değerlerinin az, çerçeve sayısının 15 (alt limit), veri oranının da düşük olması gerekir. Bunlardan birisi veya bir kaçı da yüksek olabilir ama videonuzun boyutları da artacaktır unutmayın.

“İnternet İçin Video” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın>>>