• 26 Ekim 2021

İnternet Davranışları İçin Kohort Analizi

29 Ağu 2015

Google Analytics’in hizmetlerinden biri olan kohort analizi  İngilizcede ki ‘cohort’ kelimesinden dilimize geçmiştir. Benzer davranış sergileyen kullanıcı topluluklarını anlamak ve bu toplulukların performanslarını takip etmek şeklinde özetlenebilir. Örneğin aynı yaşta veya kiloda insanların bulunduğu grup bir kohort grubudur. Kohort analizi ile kullanıcı topluluklarını gruplar halinde düzenleyerek performanslarını kıyaslayabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse web sayfanıza doğrudan gelen kişiler ile organik yoldan gelen kişilerin sayfanızı ne sıklıkla ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz. Aylık, Haftalık ve günlük bazda sitenize gelen kullanıcıların ertesi Gün (Ay, Hafta) ve daha da sonraki günlerde yüzde kaçlık kısmının geldiğini tablo şeklinde görebilirsiniz. Ve kıyaslama yapabilirsiniz.

Kohort Analizinin Amacı

Kohort analizinin amacı internet girişimcilerinin kullanıcıları ile ilişkilerini analiz etmelerini sağlamak ve bu analize göre sitenin uzun ömürlü olmasını amaçlamaktadır.

Tabloyu nasıl okurum?
Satırlar grupları, sütunlar kohort türünü ve grupların düzenleme unsuru olan etkinliğin kaç gün önce gerçekleştirdiğini gösterir, hücreler ise bu kullanıcılara ait sayıları ve zaman aralıklarını gösterir. Ayrıca hücrelerdeki renklerde grubunuzun, toplam nüfusa oranına göre belirlenir. Verileriniz yüksek yüzdeler içerdiğinde, daha koyu renkle sembolize edilir. Tablonun en üst satırında tüm gruplar için elde tutma oranlarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda veri tablosunun üzerindeki verilerden farklı seçenekler belirleyerek, verilerinizde istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.

Kohort Analizi2

Hazırlayan: Ahmet Akdoğan

www.ahmetakdogan.com.tr