Sinematografide ustalığınızı gösterebileceğiniz bir alandır. Çünkü tek plan olarak yani bir kere kayda girip çıkılarak çekilen sahnelerdir. Planının uzunluğu senaryoya göre değişecektir. Ortalama on saniyeden onlarca dakikalara kadar uzayabilir. Tek plan çekilen sahneler: çekimi daha hızlı bitirmenin yanında kurgu sırasında da kolaylık sağlarlar. Çünkü görüntüyü bir kere koydunuz mu akar gider. Kurgulamanıza gerek kalmaz.

Bu tür çekimlerde oyuncu ve kamera hareketlerinin yanında aydınlatmanın da iyi planlanması gerekir. Diziler içerisinden örnek verecek olursak; yakın zamanda Show TV’de gösterilen Suskunlar dizisinde uzayıp giden tek plan sahnelere rastlanır. Yine aşağıdaki bir örnekte Kanal D’de yayınlanan Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin 90. bölümünde gösterilen harika bir tek plan çekimi örnek verilebilir.

Gene açılış sahnesi tek plan olarak çekilen sahneyle başlayan Robert Altman imzalı 1992 yapımı The Player filmi de iyi bir örnektir.

2010 yılında en iyi yabancı film dalında Oscar alan El Secreto de sus Ojos (Gözlerindeki Sır) filmindeki stadyum sahnesi de farklı bir örnektir. Aslında buradaki çekimlerin çoğu özel efekt olarak gerçekleştirilse de işin mantığını kavramak açısından önemli.

Bu işin eskilerden beri yapılageldiğini gösteren 1958 tarihli Touch of Evil filminde ise daha filmin başında artan bir gerilimle izleyiciyi kendisine bağlamayı başarıyor.

Tekli plana verilebilecek başka bir örnek ise; Forrest Gump (1994) filmindeki açılış sahnesidir. Gökyüzünden düşen bir tüy takip edilerek oyuncunun ayaklarının dibinde çekim bitirilerek güzel bir giriş yapılıyor.

Kuşkusuz ki örnekler çoğaltılabilir. Bunları daha da geliştirerek kendi stilinizi ortaya koymak gene kendi elinizde.

Ama unutmayın ki; konuşan bir kişiyi ekranda sabitleyip dakikalarca konuşturmak tekli plan çekim yapmak değildir. Tekli plan harekettir, hesaplamadır, ustalıktır…