• 26 Ekim 2021

Haberde Kullanılacak Görüntülerin Özellikleri ve Kurgulanması

22 Şub 2016

Görüntüsü olmayan konular ya da olaylar önemli olsalar bile haber bülteninde ya yer almaz ya da çok az süreyle yer alır. Ancak haber metninden bağımsız olarak bir haber görüntüsünün yeterince iyi olması ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her zaman için haberle ilgili en yeni görüntü verilmelidir.

-Habere en çarpıcı görüntü ile başlanmalıdır. İzleyicinin haberi izlemeye ikna olabilmesi için haberle ilgili en çarpıcı görüntü, haberin en başında verilmelidir. ABD eski başkanlarından Clinton’ın, 17 Ağustos depreminden sonra ziyaret ettiği bölgede kucağına aldığı bir bebekle ilgili görüntüsü bu nedenle bütün dünya medyasında günlerce yer almıştır.

-Görüntüyle, üstüne okunan seslendirme bire bir kurgulanmalıdır. “Başbakan Kızılay Genel Başkanı’nden plaket aldı” derken, plaket verilme anı gösterilmelidir.

-Doğal görüntü kullanılmalıdır. Haberci görüntüyü doğal haliyle kullandığında haberin izleyici üzerindeki etkisi artmaktadır.

-Haber görüntüsü, konuşan bir kişinin sözleriyle bitiyorsa, konuşan kişinin sesi ve görüntüsü aynı anda bitirilmez. Görüntü, sesten birkaç saniye daha uzun tutulur.

– Haberci görüntü montajıyla ilgili olarak kısmen de olsa bilgi sahibi olmalı ve montajcıyı doğru biçimde yönlendirmelidir.

Haberin Kurgulanması
Muhabir tarafından araştırılan ve haber kameramanı tarafından görüntülenen olayın haber metni genellikle olayı izleyen muhabir tarafından yazılır. Haberin izleyicilere ulaştırılması için görüntünün stüdyoda yapılan seslendirme ile birleştirilmesi gerekir. Birleştirme işlemi kurgu işlemi sırasında yapılmaktadır. Kurgu yapılırken önce olay yerinden kaydedilen görüntüler izlenir. Elde bulunan görüntüler içinden, yayınlanacak görüntüler belirlenir. Daha sonra bu görüntüler olayın haber metni ile karşılaştırılır. Görüntülerle haber metni birbirini tamamlıyorsa kurgu işlemine geçilir. Eğer seçilen görüntüler haber metnini tamamlamıyorsa, arada bir kopukluk varsa olay yerinden elde edilen görüntüler yeniden incelenerek haberi en iyi yansıtan bölümler tespit edilir. Kurgu ünitesinde, ses mikserleri, görüntüleri izlemek için monitörler, kayıt cihazları gibi sistemler bulunur. Günümüzde bu araçlar tek bir kurgu aracında ve dijital ortamda toplanmıştır. Bunlara kurgu seti denilmektedir.

Haber görüntüleri ile haberde yer alacak seslerin birleştirilmesi için değişik yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazılarını kısaca tanıyalım:

-Bu yöntemde, ilk önce haber yazılır, ardından bu metne uyacak görüntüler seçilerek kurgu işlemine geçilir.

– İkinci yöntemde ise, önce ekranda gösterilecek görüntü belirlenir. Ardından hazırlanan görüntüye uygun haber metni yazılır ve görüntü ile kurgulanır.

-Üçüncü bir yöntem olarak ise, haberi yazan muhabir, kurguyu yapacak kişiye hangi görüntüleri kurgulayacağını belirtir. Kurguyu yapan kişi, muhabirin istekleri doğrultusunda haberi kurgular.

Kaynaklar:

-MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GAZETECİLİK TELEVİZYON HABER YAZIMI, ANKARA 2008
-AKSAN Doğan, Türkçe’nin Gücü, Ankara, 1993.
-AKSOY Ömer Asım, Ana Yazım Kılavuzu, İstanbul,1994
-ASLAN Kemal, Haberim Var, İstanbul, 2003.
– BÜLBÜL Rıdvan, Haberin Anatomisi ve Temel Yaklaşımlar, Ankara,2001.
-CANKURTARAN Dilek, Radyo Televizyon Haberciliği, Ankara,2001.
-DAĞLI Nevzat, Gazete Yayımlama Teknikleri, Ankara,1995.
-DİLEKLEN Taner, Televizyon Haberciliği, İstanbul,2005.
-GİRGİN Atilla, Haber Yazmak, İstanbul,2002.
-GÖKÇE Orhan, İletişim Bilimine Giriş, Ankara,1993.
-GÖKÇE Gürol Televizyon Program Yapımcılığı ve Yönetmenliği, İstanbul ,1997.
-OSKAY Ünsal, iletişimin ABC’si, İstanbul, 1994.
-TULGAR Ayçetin, Haber Tekniği, Ankara,1970.
-UYGUÇ Ünal. Ali GENÇ, Radyo Televizyon Haberciliği, İstanbul, 1998.
-YENGİN Hülya, Ekranın Büyüsü, İstanbul, 1994.
-YÜKSEL Erkan, Halil İbrahim Gürcan, Konya, 2005.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>

Haber Kameramanlığı-Küçük