• 26 Eylül 2021

Haberde Anons Çekimleri

28 Mar 2016

Stand-up olarak da bilinir. Haberin bir parçasıdır da denilebilir. Bugün neredeyse anonssuz haber yok gibidir.
Neden anons çekimi yapılır?
-“Biz olay yerindeyiz, olaya hakimiz” demek için.
-Haberin renklendirmesi için.
-Haberi kısaca özetlemek, önemli yerlerini belirtmek.
Anons çekimlerinde de önemli olan, arka fon seçimi, güneş ve olayın geçtiği yerin rahat görülebilmesi gibi etkenlerdir. Olay bir binada geçiyor ise, muhabirin arkaya binanın görüntüsü, bir yangın ise yanan bina, kaza ise kazanın geçtiği yer gibi etkenler kompozisyon kurallarına göre yerleştirilmelidir. Muhabiri tam ortaya yerleştirdiğinizde arkadaki olayın görülme ihtimali zayıflayacaktır. Olayı kapatan bir muhabir olayı değil, kendisini anlatıyor demektir.

Anons çekiminde mutlaka olayı muhabirin arkasına alın eğer alamıyorsanız muhabirden olay yerine kolayca kamera hareketi yapabileceğiniz bir konumda bulunun. CNN, BBC gibi kurumlarda anonslar için olayı anlatan sabit kareler tercih edilirken, ülkemizde görüntüye hareket katma adına bazen sağa sola saçma sapan kamera hareketleri yapılabilmektedir.
Sade ve güzel bir arka fon seçimi yapılmalıdır. Haberde sık bir uygulama olan anons çekimlerinde, en çok kullanılan planlardan birisi de gene bel çekimdir. Konuyla ilişkili başka bir görüntünün çerçevenin arkasına sağ veya sol boşluğuna yerleştirilme imkânı vardır.

Aşağıdaki anons örneklerine bakacak olursak;
Muhabir biraz aşağıdaki göl kenarında konuşmaya başlamış, kameraya doğru yürüyerek gelmiş, kameraman da aynı anda hem zoom çıkmış hem de netliğini kontrol etmiş ve sonunda final çerçevesi ile güzel bir bitiş karesi yapmıştır.

Haberde Anons1

Muhabir oturarak konuya giriş yapmakta, birkaç kelimeden sonra sözünü kesmekte, kamera sağ tarafına geçmekte, muhabir de başını sağa çevirerek dönmekte ve konuşmasına devam etmektedir. Birkaç kelimeden sonra kamera muhabirin soluna geçmekte, muhabir tekrar başını çevirerek kameraya doğru konuşmakta, gene birkaç kelimeden sonra da kamera tekrar karşıya geçmekte ve bitiş cümlesini ilk pozisyondaki gibi söylemektedir. Böylece oturarak yapılan konuşmalarda bile bir hareket etkisi sağlanmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken başın çevrilmesini göstermek zorunda olmanızdır. Aksi takdirde görüntü de sıçrama olacaktır.

Haberde Anons2

Resimler: NATO Review DVD, From the Arctic to Afghanistan, 2010