• 16 Ekim 2021

Haber Bültenleri

16 Ağu 2015

Haber bültenleri haber üretmek zorundadır. Bunun içinde araştırmalar yapılır. Haber kaynakları arasında cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlıklar, kamu kuruluşları, belediyeler, sanayi ve ticaret kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, polis, yargı olarak sıralanabilir.

İlk akşam haberleri CBS televizyonu tarafından resmen 15 Ağustos 1948 tarihinde başlatıldı. Haberin başarısı kullandığı teknolojiyle, gerektiğinde uzaydan bile bağlantı yapmasıyla değil çoğu zaman sunucunun (en çok kullanılan deyimle de enkirmen’in) kişiliğiyle ölçülür hale geldi.

Haber bültenlerinin görevi günlük olayları izleyicinin önüne getirmektir. Bunun için de birçok yöntemi dener. Haber bültenleri aynı zamanda izleyicinin nasıl bir toplum içerisinde yaşadığının da ipuçlarını verir. Bu ipuçları da, kişinin yaşadığı kentin, evinin, eşinin ve çocuklarının güvenliği hakkında düşünmesini sağlar.

Televizyonların ana haber bültenleri rating sıralamasına girer ve bir televizyonun başarısı genelde habercilikle ölçülür. İnsanlar akşam, işlerinden dönüp günün özetini, Türkiye ve dünyada neler olup bittiği öğrenmek için prime time saatinde ana haber bültenlerinin başına geçerler. Bir ana haber bülteninde ortalama 30-40 haber bulunur. Bazı yayın kuruluşları, birkaç önemli gündem maddesini alarak bunu genişletirler yani derinine inerler. Bazıları da bütün haberleri ortalama 1.5-2 dakikalık süreler halinde verirler. Böylece daha çok haber verme eğilimine girerler. En çok ilgi çeken haber konuları, ekonomi, eğitim ve sağlıktır. Haberlerde en çok gösterilenler İstanbul ve Ankara’da çekilen haberlerdir. Son yıllarda ajansların da etkisiyle artık Türkiye’nin bütün illerinden haberler yayınlanabilmektedir.

Televizyon haberi kısa, öz ve konuşma dilinde yazılırsa izleyicinin dikkatini daha çok çeker. Teknik terimler izleyiciyi hep korkutmuştur.

İzleyici gazete haberlerinde olduğu gibi geri dönüp tekrar bakamaz. O haberi izlemek için bir sonraki haber bültenini saatini beklemesi gerekir.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır.