• 16 Ekim 2021

Google Dronla 5G İnternet Erişimi Sağlayacak

31 Oca 2016

The Guardian sitesindeki habere göre; Google, ABD’nin New Mexico eyaletindeki özel merkezinde güneş enerjisiyle çalışan ve gökyüzünden 5G internet bağlantısı sağlayan özel dronları test ediyor.

SkyBender adlı proje kapsamında ayrıca balonla internet gibi farklı denemeler de yapılıyor. FCC tarafından da Temmuz ayına kadar test için gerekli izinleri alan Google’ın proje amacının dünyada internet altyapısının olmadığı yerlere de internet hizmetinin götürülmesi olarak belirtiliyor.

Google İnternet1

Şu anda New Mexico’da Spaceport America denilen bir bölgede 15 km kare alanı kiralayarak bu projenin testlerini gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Testlerin amacı prototip olan alıcıların ve mikro dalga radyo frekanslarını taşıyan dronların uyumunu arttırabilmek.

Washington Üniversitesi’nde bulunan Elektrik Mühendisliği Profesörü Jacques Rudell, mikro dalganın şu anda telefonlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan spektrumlardan bağımsız olduğu için ciddi bir avantaj sağlayacağını belirtti. Bu teknolojinin dezavantajı ise standart telefon sinyallerinden daha düşük bir kapsama alanı olması.