• 16 Ekim 2021

Genel Haber Kategorileri

16 Ağu 2015

Televizyonların haber bültenlerinde yayınlanan haberleri kategorilerine göre bir değerlendirmeye alırsak;

Siyaset, Politika: Ülkedeki siyasetçilerin açıklamaları, ülkeye etkileri, mesajları, birbirlerine sataşmaları, aldıkları veya alabilecekleri oy oranları

Spor: Birçok kişinin ilgiyle takip ettiği haber türüdür. Yenenler, yenilenler, yapılan tranferler, sporcuların başarıları vb. ülkemizde spor haberleri denince akla ilk gelen futbolla ilgili haberlerdir.

Sağlık: Birçok insanı ilgilendirdiği için en çok yapılan haber türlerinin başında gelir. Sağlıkla ilgili aşılar, hastalıklar, yeni tedavi yöntemleri, ilaçlar, diyet reçeteleri, tıbbi araştırmalar daima ilgi çeker.

Hava: Özellikle kış aylarında ilgiyle takip edilir. Kar veya yağmurun yağması, yağacak olması, düşen veya yükselen hava sıcaklıkları gibi haberler.

Çatışmalar: Bu kategoride siyaset içeren savaşlar, grevler, devrimler, ayrılıkçı gruplar, aşiret, seçimlerin güç savaşları vb.

Felaket ve Trajedi: Sel baskınları, depremler, insan trajedileri, yangınlar, trafik kazaları vb.

Suç: Cinayetler, hırsızlık, gasp, yolsuzluk, tecavüz, trafik suçları vb.

Fiyatlar: Artan veya azalan fiyatlar, benzin fiyatlarına zam (ülkemizde en çok haberi yapılan zam türüdür), okul ücretleri, vergiler, gıda fiyatları, ekonomik krizler.

Din: Dinin emirleri, manevi ve ahlaki ilişkiler, dini liderlerin açıklamaları, dini bayramlar, ibadetler.

Ünlü insanlar: Dünyada veya o ülkede önde gelen kadın veya erkekler, yaşam tarzları, acıları, skandalları.

Eğlence: İzleyicileri haber bültenlerinin sıkıcı havasından biraz olsun uzaklaştırıp, gülümsetebilmek amacıyla yapılırlar. Haber sıkıntısının çekildiği hafta sonu bültenlerinde daha çok rastlanır. Müzik, dans, tiyatro, komik olaylar, sinema gibi haberlerden oluşur.

Yenilikler: Yeni bir gelişmenin insanları nasıl etkileyebileceği hakkındadır. Bunlar yeni teknoloji, eğitim, yeni bir fikir olabilir.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili bilgi almak için tıklayın >>>