• 26 Ekim 2021

Gelenekselden Dijitale: Medya

13 Ara 2015

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Genç Ege Topluluğu’nun düzenlediği “Gelenekselden Dijitale: Medya” semineri, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Seminere oyuncu Gupse Özay, Listelist.com sitesinin kurucusu Ahmet Kırtok, Dağ Medya’nın kurucusu, veri gazetecisi Pınar Dağ ve teknoloji yazarı Deniz Ergürel katıldı.

Açılış konuşmasını Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Özen Okat Özdem yaptı. Doç. Dr. Özdem, “Genç Ege Topluluğu’na böyle bir şey düzenledikleri için çok teşekkür ediyoruz. ‘Gelenekselden Dijitale: Medya’ konusunda artık çok farklı boyutlara geldik. İnternet çağında, dijitale geçince hemen hemen hiçbirimiz artık basılı gazete almaz olduk. Sosyal medyada işin içine eklenince medyayı yönetebilir hale geldik. Bu seminerde de sosyal medyayı bolca konuşacağımız için hepinize keyifli seyirler diliyorum” dedi. Açılış konuşmasının ardından semineri düzenleyen Genç Ege Topluluğu’nun hazırlamış olduğu, “3 gün internet ve sosyal medyaya ulaşamıyor olsaydınız neler hissederdiniz?” konulu bir kısa film izlendi.

DM1

“SOSYAL MEDYAYA ATTIĞIM BİR TAŞLA BU NOKTAYA GELDİM”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olan ünlü oyuncu Gupse Özay, kariyerinin gelişim sürecinden bahsetti. Gupse Özay kariyerinde geldiği noktanın sosyal medya sayesinde olduğuna vurgu yaptı. Özay, “Eski okulumda bulunmaktan çok mutluyum. Radyo, televizyon ve sinema mezunuyum. Hepyönetmen olmak isterdim. Mezun olduktan sonra kariyerime başlamak üzere İstanbul’a gittim, ilk yıllar çok stresli ve zor geçti. Bir dizide yönetmen yardımcılığı yaptım, bir ajansta ücret almadan sekiz ay çalıştım. Daha sonra diksiyon problemimi aşmak ve heyecan duygumu bastırmak için tiyatro eğitimi aldım. Reklam metni yazarlığını denedim fakat onu da yapamadım ve istifa ettim. Sonraki süreçte iki yıl işsiz kaldım. Sosyal medyanın yeni gelişmeye başladığı yıllarda arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya karar verdik. Ben kısa senaryolar yazacaktım, arkadaşlarım oynayacaktı. Bir arkadaşım çekime gelmeyince onun yerine ben rol aldım. Çekimler bittikten sonra, videoyu internete koyduk. İnanılmaz beğenildi ve popüler oldu. Bu sayede Yalan Dünya dizisinden oyunculuk teklifi aldım. Daha sonrada senaryosunu yazdığım ilk sinema filmi DELİHA’da oynamış oldum. Sosyal medyaya attığım bir taşla bugün bu noktaya geldim. Eğer medya sektörüne girmek isterseniz, bu sektörde artık tanınmak için başkalarına ihtiyacınız yok. Sosyal medya sayesinde kendi içeriklerinizi üretebilirsiniz” diye konuştu.

“TÜRKİYE, YENİ NESİL MEDYADA ÇOK GERİLERDE KALMIŞ DURUMDA”

Listelist.com’un kurucusu, girişimci Ahmet Kırtok, yaptığı sunumunda gelişen sosyal medya içeriklerinden bahsetti. Uzun yıllar Amerika’da çalışan Kırtok, Amerika’da var olan yazılı, görsel, video içerikli ve müzik sektörüne dair gelişmekte olan güncel dijital medya uygulamalarını değerlendirdi. Kırtok, yeni nesil medyayı 2005 yılından önce ve sonra olarak ayırdığını belirtti ve 2005 yılından önce geleneksel medyanın internet platformuna taşındığını fakat çok fazla bir değişime uğramadığına vurgu yaptı. Kırtok, “Amerika’yla kıyaslandığında Türkiye, yeni nesil medyada çok gerilerde kalmış durumda. Yeni nesil medyada artık herkes içerik üreticisi olmuş durumdadır. Medya git gide bireyselleşiyor. Bir süre sonra herkesin kendi içeriği ve popülerliği önemli bir hale gelecek. Yeni nesil medyayı konuşurken, yeni nesil tüketiciyi gözden kaçırıyoruz. Yeni nesil tüketiciyi, genç kesim olarak sınırlandıramayız, artık herkes yeni nesil bir tüketici haline geldi. Bu sebeple yeni nesil medyanın içeriğini belirlerken, merkeze yeni nesil tüketiciyi oturtmamız son derece önemlidir. Dijital medyanın, geleneksel medyadan ayrıldığı en önemli nokta her türlü bilgiye sahip olmasıdır” diye konuştu. Babasını yakın bir zamanda kaybetmiş olan Ahmet Kırtok, bu sebeple konuşmasının sonunda soru soran katılımcılara babasının kitabını hediye etti.

DM2

“BUNDAN 10-15 YIL SONRA HİÇ AKLIMIZA GELMEYECEK MESLEKLER ORTAYA ÇIKABİLİR”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olan teknoloji yazarı Deniz Ergürel, yeni medyayla ilgili bilgiler vereceğini bildirerek, “Önceleri pasif birer dinleyiciydik, gazeteciler haberi veren azınlık kitleydi ama günümüzde işler değişti ve artık gazeteciler halkı dinliyor. Gazeteciler ve yazılımcılar hala aranmakta ama sosyal medya uzmanlığı ve buna benzer ilginç meslekler daha ön plandadır. Bundan 10-15 yıl sonra hiç aklımıza gelmeyecek yeni meslekler ortaya çıkacaktır. Bizler biraz hayal gücüne, biraz girişimciliğe, birazda deneme yoluna gitmeliyiz. En önemli şeyler bunlar” dedi. Ayrıca Deniz Ergürel, katılan öğrencilere tavsiye niteliğinde, “Dünyayı tanıyın, farklılıklar sizin en büyük artınız olacaktır. Dijital bir kimlik oluşturun ve yabancı dil sorununuz varsa kesinlikle çözün” dedi.

“VERİ GAZETECİLİĞİ, SİZİN BİLGİYE ULAŞMANIZI KOLAYLAŞTIRMAYI AMAÇLIYOR”

Dağ Medya’nın kurucusu ve veri gazetecisi Pınar Dağ, sunumunda veri gazeteciliği hakkında bilgiler verdi. Dağ, “Veri gazeteciliğini geliştiren farklı bilimler vardır. İstatistik, veri bilimi, program tasarımcılığı bunlardan bazılarıdır. Veri gazeteciliği de 5N 1K(ne, ne zaman, nerede, nasıl, neden, kim)’dan yararlanır ama işin içine biraz daha teknoloji katar. Veri gazeteciliği yardımıyla oluşturduğumuz arşivlerle, neye ulaşmak istiyorsanız bunu yapmanızı kolaylaştırmayı amaçlıyoruz” dedi. Dağ, haber örnekleri üzerinden veri toplamayı farklı yönleriyle katılımcılara aktararak sunumunu tamamladı.