• 26 Ekim 2021

Gazete Radyo ve Televizyon Haberi Arasındaki Farklar

2 Ara 2015

Günümüzün modern toplumlarında bireyler zaman sorunu yaşadıkları için sözlü görüntülü basın daha çok tercih edilmektedir. Sözlü basının yapısal özelliklerinden kaynaklanan bir takım avantajları olmakla birlikte yazılı basına oranla dezavantaj sayılacak özellikleri de vardır. Öte yandan, yüzyıllardır geniş okuyucu kitlelerine ulaşan gazeteler özellikle televizyonla yarışabilmek ve okuyucularını televizyona kaptırmamak amacıyla değişik yollar denemektedir. Bununla birlikte televizyon haberleri çok geniş bir hedef kitleye ulaşmaktadır. Bu durum neden kaynaklanmaktadır sorusunu cevaplayabilmek için sözlü görüntülü basınla yazılı basın arasındaki farklara, avantaj ve dezavantajlarına bakmak gerekmektedir.

-Gazetelerin okuyucuya ulaşması için saatlere ihtiyaç vardır. Radyo-televizyon haberleri ise çok hızlı bir biçimde hedef kitlelerine ulaşmaktadır. Televizyon bugünün, az öncenin, hatta canlı yayınlarla, o anın haberini izleyiciye aktarır. Bu yüzden gazete, televizyonla güncellik yarışına giremez.

-Yazılı basın haberleri ayrıntılı biçimde sunmakta, radyo ve televizyonlar ise özet halinde vermektedir. Televizyon haberleri, gazetelerin birinci sayfalarına benzetilebilir.

-Gazete haberleri kalıcıdır, televizyon bu açıdan dezavantajlıdır. Yukarıdaki konuda da değindiğimiz gibi, kaydedilmedikleri sürece radyo–televizyon haberlerini tekrar tekrar dinleme şansınız yoktur. Gazete haberi gerektiğinde tekrar okunabilir, üzerinde düşünülerek, anlaşılmayan noktalar araştırılabilir. Sözlüğe, ansiklopediye vs. bakılabilir. Bu yüzden televizyon haberinin yazımında gazete haberine göre çok daha basit ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.

-Gazetenin okuyucu kitlesi, belli özelliklere sahiptir. Bu kitlenin özelliklerine, isteklerine, beklentilerine göre yayıncılık yapılır. Ancak televizyonun hedef kitlesi, teorik olarak tüm toplumdur.

-Gazete okuyucusu daha etkendir. Televizyonda, öncelikler dayatılır (empoze edilir), izleyici edilgendir. Televizyon haber bültenlerinde, editörün daha belirgin bir kontrolü söz konusudur.

-Gazete okuyabilmek için okuma-yazma becerisi şarttır. Radyo-televizyon ise böyle bir beceri gerektirmez.

“Haber Kameramanlığı” kitabından özetlenerek alınmıştır. Kitapla ilgili geniş bilgi almak için lütfen Tıklayın>>>>

Haber Kameramanlığı