• 26 Eylül 2021

Filtrelere Yakından Bir Bakış

21 Eki 2015

Filtre

Objektifin, aydınlatma kaynaklarının önüne takılarak ya da kamera gövdesi üzerinde hazır bulunan filtreler ile ışığın özellikleri değiştirilerek görüntü üzerinde çeşitli etkiler ve ya düzeltmeler yapılabilir. Filtreler kameraya gelen ışığın niceleğini değil niteliğini değiştirmek için kullanılır (ND filtreler hariç). Ancak unutmayın ki; görüntü üzerine sonradan yapılacak her müdahale, görüntünün orjinalinden uzaklaşmak anlamına gelecektir. Günümüzde artık bir çok düzeltme gelişmiş bilgisayarlı kurgu cihazlarında yapılabildiği için renkleri doğru alamasanız bile kurgu işlemi sırasında düzeltme imkanına sahipsiniz. Yeter ki neyi nasıl yapacağınızı bilin.

Filtre1

Filtreler sinema ve televizyon sektöründe sıklıkla kullanılır. Ancak filtrelerin kullanımında dikkatli olunması gerekir. Çünkü, filtreler adı üzerinde belli ışık dalgalarını emer ve belli ışık dalgalarının ise geçmesine izin vererek görüntünün renklerini değiştirirler. Yanlış bir filtre kullanımı, renklerin olduğundan farklı görünmesine yol açar.

Her zaman filtre kullanmak da bir çözüm değildir. Filtre kullanımında sert ve katı kurallar da yoktur. Bu tamamen elde edilmek istenen etkiye bağlıdır. Eğer istediğiniz özellik post prodüksiyonda kurgu aşaması sırasında da eklenebiliyorsa filtre kullanmayın. Orijinal görüntü, ilerde kullanım açısından her zaman tercih edilmelidir. Filtre ile kullanarak elde ettiğiniz bir görüntüyü, orijinal haline dönüştürmek çok zordur.

Filtre kullandığınızda elektronik kameraların siyah ve beyaz seviyeleri bir miktar değişikliği uğrar. Bu da görüntüde biraz griliği arttırabilir. Bunun için filtre kullandığınızda siyah ve beyaz ayarlarını sık sık yapmaya özen gösterin.

Objektiflerin önüne takılan filtreler objektiflerin yapısı gereği yuvarlaktırlar ve ışığı geçirebilmeleri için de doğal olarak camdan yapılırlar. Filtreleri kullanmak görüntünüzü daha estetik hale getirme, güzelleştirme adına bir yere kadar güzeldir. Ancak, abartılı filtre kullanımı görüntüle suni bir hava katacaktır. Bunu unutmayın.

 

Renk Düzeltme Filtreleri: Renk ısısını dengelemek için kullanılan filmin çekim yapılabilecek renk ısısı ile ortamın renk ısısının farklı olduğu durumlarda kullanılır. Işık ölçerle ortamın renk ısısı ölçülür ve uygun filtre baskın olan rengin telafisi için objektifin önüne takılır. Yani bu tür filtreler ışık kaynakları ile farklı renk ısısına sahip filmlerin renk ısılarının dengelenmesi için kullanılır.

Elektronik kameralarda beyaz ayarı yapıldığında bile bazen istenen sonuç elde edilmeyebilir. Bu nedenle film kameralarının yanında elektronik kameralarda da kullanılabilir. İki temel renk ısısında film üretilir. Bunlar tungsten film (3200 K) ve gün ışığı (5400 K) filmleridir. Ancak, bunlara uygun olmayan farklı aydınlatmalar kullanıldığında renk sapmalarının önüne geçmek için renk düzeltme filtresi ile durumun düzeltilmesi gerekir. Aydınlatma kaynağının önüne konan mavi jelatin, tungsten ışığı gün ışığına çevirir.

Renk düzeltme filtrelerinin birkaç sınıflandırılması vardır. Bunlar,

80 Serisi: İç mekanlardaki sarı ışığın etkisini azaltmak için kullanılır. Mavi renkli olup filtre faktörü 2.4X’dir.

81 Serisi: Dış mekanlardaki mavi rengi azaltmak için kullanılır. Böylece sıcak renk elde edilir. Filtre faktörü 1.4X’dir.

85 Serisi: Gün ışığı(5500 Kelvin)’de Tungsten tipi filmlerle çekilen fotoğraflar maviye kaçar. Bu maviliğin yoğunluğunu azaltmak için kullanılırlar. Filtre rengi turuncu olup filtre faktörü 2x’dir.

filtre80

Efekt Filtreleri: Görüntüye olan etkisi diğer filtrelere oranla daha fazladır. Çeşitleri ise; Yumuşatma (diffusion) filtreleri: Sert geçişleri izin vermeyerek görüntünün keskin hatlarını yumuşatır. Yüzdeki hatları da yumuşattığı için özellikle kişilerde yaşlıların çekimlerinde tercih edilebilir. Bu filtreler ipeksi düzgün bir görünüm sağlarlar.

filtresoft

Sis (fog) filtreleri: Görüntünün siyah renk seviyesi ve kontrastı azaltılarak görüntüde puslu bir hava oluşturur. Romantik çekimler yapılabilir. Bu filtreyi kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Geri dönülmez görüntüler elde edebilirsiniz.

filtrefog

Kontrast filtreleri: Dış ortamlardaki parlak gün ışığında oluşan sert kontrastları dengelemek için kullanılır. Kendi içinde zayıf, yumuşak gibi versiyonları vardır.

Polarize Filtreler: Cam gibi yüzeylerden ışığın yansıma özelliğinin bir sonucu olarak bir kısmı geri yansır. Özellikle cam arkasında ve araba içerisinde ki kişileri çekmek bir sorun haline gelir. Çünkü yansımadan dolayı camın arkasındaki kişinin tam olarak görünmeyebilir. Camdaki parlama ve yansımaları önlemek ve kontrastı arttırmak için polarize filtreler kullanılır. Çünkü, polarize filtreler kendi eksenlerine dik olarak (90°) gelen ışınları geçirmezler. Böylece daha doygun renk ve görüntüler elde edilebilir.

filtrepol

Koruyucu Filtre: Renk ve ışık olarak bir etkisi yoktur, sadece objektifi darbeden, buhardan ve tozdan korur. UV filtre kullanırsanız hem UV hem koruyucu filtre olarak iki işlevi birden kullanmış olursunuz.

Gece İçin Gündüz (DFN-Day For Night) Filtreler: Gündüz yaptığınız çekimleri sanki gece çekimleri gibi gösterir. Burada gelen ışık azaltılır ve görüntüye mavimsi bir etki verilir. Gerçekçi olması için ışık ve kontrasta katkıda bulunur.

filtredfn

Warming Filtreler: Yüz tonlarının renk sıcaklığı için idealdir. Özellikle bulutlu havalarda, güneşli ortamlarda kişi çekimlerinde sıklıkla kullanılır. Beyaz ışığın meydana getirdiği soğuk etkiyi gidermek için tercih edilirler.

Star Filtreler: Parlayan ışık noktaları yıldız şeklinde görülürler.

filtrestar

Doğal Yoğunluk (ND) Filtreleri: Işık kaynağından gelen renk ısısını değiştirmeden sadece ışığın şiddetini düşürürler. Böylece görüntü alabilmek için diyafram gerekenden daha fazla açılmak zorunda kalır bu da alan derinliği yani nesnenin arka planının flulaşmasını sağlar. Bu tip filtreler rengi değiştirmezler ve gri renklidirler ve diğer filtrelerle aynı anda kullanılabilir. Gece kullanımı yapısı gereği zordur. Çünkü, karanlıkta kullandığınızda, zaten gelen az ışığı da geçirmeyecektir.

filtrend

Filtre resimleri www.tiffen.com’dan alınmıştır.

Kameramanlık Mesleğine Giriş-küçük[quote]“Kameramanlık Mesleğine Giriş” kitabından özetlenerek alınmıştır.[/quote]