• 19 Ekim 2021

Filmlerdeki CGI Teknolojisi Daha Gerçekçi Hale Geliyor

3 Ara 2015

Sinema sektörünün vaz geçilmezlerinden biri olan CGI konusunda müthiş bir ilerleme kaydediliyor. Bilgisayarda oluşturulan görüntüler yani CGI. Günümüzde sahip olunan en iyi özel efekt teknolojilerinden birisidir. Sinemada bugün Hulk’u, Iron Man’i, Godzilla’yı ve daha milyonlarca şeyi kusursuza yakın bir şekilde izleyebiliyorsak, bunu CGI’da olan muazzam gelişime borçluyuz.

cg1

Oyuncuların yüzlerini tarayarak yapılan CGI’lar son zamanlarda moda oldu. Filmlerden bilgisayar oyunlarına kadar bu durum yansımış durumda. CGI ile yapılmış karakterler her geçen gün gerçeğe bir adım yaklaşacak şekilde yapılıyor. Ancak uzmanlar hala CGI’ın yeterli gerçekliği sağlayamadığını düşünmekte. Bunun çaresi ise insan derisinin sahip olduğu yapıyı doğru şekilde yansıtamamak.

cg3
İnsan derisinin yapısı esnek yapısı sebebi ile bilgisayar ortamına aktarımı en zor olan şeylerden biri. Bilgisayar ortamında derinin sahip olduğu çok yönlü esneklik olayı tam anlamıyla yansımıyor. Ayrıca insan derisinde esneme hareketine göre deri renginde ve parlaklığında bir değişiklikte oluyor. Ancak bu olay da kısa süre içinde bilgisayar ortamına sunulmuş olacak. Kaliforniya Üniversitesi, Yaratıcı Teknolojiler Bölümünün yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkardıkları CGI, gerçekten bu işte ne derece ilerlediğimizi ve gelecek için ne denli önemli işlerle karşılaşabileceğimizin kanıtı.

Kaynak: http://www.webtekno.com/